fot. TT/ Tymon Markowski/MSZ

Nominacje dla nowych ambasadorów RP w Szwecji, w Serbii i w Brazylii

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wręczył w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy nominacje trzem nowym ambasadorom RP: w Szwecji, w Serbii i w Brazylii poinformowało MSZ na Twitterze.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1230168476209295360

W Królestwie Szwecji Polskę reprezentować będzie Joanna Hofman, która jest związana z resortem dyplomacji od 2002 r. Hofman ukończyła w 1990 r. studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, a w 1999 r. stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowe Studium Bezpieczeństwa Narodowego również na UW.

W MSZ Hofman zaczynała jako szefowa zespołu ds. kontaktów z diasporą żydowską. Od 2005 do 2007 r. była radcą w wydziale politycznym ambasady RP w Waszyngtonie, a w latach 2007-2011 r. ambasadorem w Finlandii. Została odznaczona przez prezydenta Finlandii najwyższym fińskim odznaczeniem – Orderem Białej Róży Finlandii.

Od drugiej połowy 2011 r. do 2014 r. pracowała w sektorze prywatnym w jednej z firm z branży energetycznej, w której odpowiadała za współpracę w zakresie OZE. W ostatnim czasie Hofman pełniła funkcję dyrektora Instytutu Polskiego w Tel Awiwie. Zna język angielski i rosyjski.

Ambasadorem RP w Belgradzie zostanie Rafał Perl, związany od 15 lat z resortem spraw zagranicznych. Jest absolwentem politologii Uniwersytetu Szczecińskiego, studiował również w Liege (Belgia) oraz w Lozannie. Ukończył Akademię Dyplomatyczną MSZ w 2005 r.

Perl przeszedł wszystkie szczeble kariery urzędniczej w MSZ, a jego aktywność zawodowa dotyczyła głównie polityki polskiej wobec regionu Bałkanów Zachodnich. W latach 2006-2011 pracował w departamencie Europy Środkowej i Południowej oraz w departamencie polityki europejskiej. Zajmował się m.in. relacjami Polski z Chorwacją, Serbią, Bośnią i Hercegowiną czy Albanią. Z ramienia OBWE był obserwatorem wyborów w Bośni i Hercegowinie oraz wyborów prezydenckich w Czarnogórze.

W latach 2011-2015 pracował w ambasadzie RP w Waszyngtonie, gdzie m.in. kierował wydziałem prasowym. Po powrocie do Polski Perl pracował w sekretariacie ministra spraw zagranicznych.

W Federacyjnej Republice Brazylii ambasadorem RP będzie Jakub Tadeusz Skiba, który pracował w Najwyższej Izbie Kontroli jako doradca ekonomiczny, później był dyrektorem biura szefa KPRM, pełnił również obowiązki dyrektora generalnego w MSWiA.

W 2007 r. Skiba został powołany do zarządu NPB, w 2015 r. objął funkcję sekretarza stanu w MSWiA, w 2017 r. został prezesem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, następnie został prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Skiba biegle włada językami angielskim oraz francuskim, posiada także komunikatywną znajomość języków hiszpańskiego i rosyjskiego.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl