MSZ zwróci się do trybunałów międzynarodowych ws. wraku TU-154 M

Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest gotowe zwrócić się do trybunałów międzynarodowych w sprawie wraku TU-154M – powiedział w radiowej Trójce szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Zaznaczył jednak, że decyzja polityczna w tej sprawie „musi zapaść na wyższym szczeblu”.

Minister Witold Waszczykowski zadeklarował w radiowej Trójce, że wszystkie zadania, które zostały postawione dyplomacji polskiej, zarówno w dokumentach programowych Prawa i Sprawiedliwości, jak i w późniejszych wystąpieniach rządowych premier – zostały zrealizowane. W rozmowie pojawiła się sprawa odzyskania wraku rządowego tupolewa, który rozbił się w katastrofie pod Smoleńskiem.

– Podjęliśmy wszystkie działania (…). To jest skomplikowana kwestia nacisku (nie tylko państwa polskiego). Decyzje polityczne nie zostały podjęte – one wykraczają poza prerogatywy MSZ, np. zwrócenie się formalnie do trybunałów międzynarodowych. Ministerstwo jest przygotowane na taki krok, natomiast decyzja polityczna musi zapaść na wyższym szczeblu – akcentował minister spraw zagranicznych.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu TU-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj