fot. PAP/Adam Warżawa

P. Mucha i S. Piotrowicz mają dziś rozmawiać telefonicznie na temat zmian w KRS oraz SN

Dziś ma dojść do telefonicznej rozmowy wiceszefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy z posłem Prawa i Sprawiedliwości Stanisławem Piotrowiczem na temat projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Minister Paweł Mucha mówił dziś rano, że będzie prosił posła PiS-u, aby nastąpiło zdynamizowanie prac nad tymi projektami.

Poseł Stanisław Piotrowicz na antenie Radia Maryja również zwracał uwagę na potrzebę szybkiego wypracowania kompromisu.

– Istnieje takie niebezpieczeństwo, że jeżeli w styczniu ustawa nie wejdzie w życie, to może dojść do tego, że sędziowie do Krajowej Rady Sądownictwa wybiorą nowych przedstawicieli na nowe kadencje, dlatego że wielu sędziom w KRS kadencja kończy się w styczniu. Można więc powiedzieć, że czas nagli, a jest on krótki, bo jeśli zważy się na prace parlamentarne, to musi się odbyć pierwsze czytanie, drugie czytanie, trzecie czytanie, a potem praca w komisjach, w podkomisjach – zaznaczył Stanisław Piotrowicz.  

W miniony piątek doszło w Pałacu Prezydenckim do spotkania ministra Pawła Muchy z posłem Stanisławem Piotrowiczem. Trwało blisko cztery godziny. Było to już drugie spotkanie tych dwóch polityków.

Prezydent Andrzej Duda pod koniec września zaprezentował projekty ustaw dotyczące SN i KRS. Następnie zostały one przekazane do Sejmu, a 3 października zostały skierowane do konsultacji.

Po czterech spotkaniach prezydenta Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego rozmowy o prezydenckich projektach zeszły na „poziom ekspercki”.

RIRM

drukuj