Sąd Najwyższy skrytykował zaproponowane przez PiS zmiany dot. TK i sądów

Sąd Najwyższy ocenił krytycznie zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany dotyczące Trybunału Konstytucyjnego i sądów. W swojej opinii wskazał, że projekt partii rządzącej ws. nieopublikowanych wyroków TK z 2016 roku jest zbędny.

Z kolei zmiany w projekcie Prawa i Sprawiedliwości odnoszące się do procedury odwoływania prezesów sądów są, według Sądu Najwyższego, iluzoryczne.

Ta opinia ma charakter polityczny – przekonywał w rozmowie z Radiem Maryja poseł PiS Marek Ast. Nasze projekty mają znaczenie – dodał.

– Jeżeli chodzi o nowelizację ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, publikacja wyroków – czego domaga się również Komisja Europejska – nie jest możliwa bez podstawy prawnej, więc trudno mówić o tym, że ich publikacja jest zbędna. Jeżeli chodzi o nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych, ona nie jest iluzoryczna, bo jeśli zrównujemy wiek przechodzenia w stan spoczynku sędziów – kobiet i mężczyzn – to jest rzecz konkretna – wskazał Marek Ast.

W czwartek PiS złożył w Sejmie projekty nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych, SN, a także TK. Do tej inicjatywy „z najwyższą sympatią” odniósł się w piątek szef KE Jean-Claude Juncker.

RIRM

drukuj