TK: Zmiany w OFE zgodne z ustawą zasadniczą

Trybunał Konstytucyjny orzekł dziś, że zmiany, które miały miejsce w OFE, były zgodne z konstytucją. Sędziowie zakwestionowali jedynie zakaz reklamy Otwartych Funduszy Emerytalnych zawarty w zmianach ograniczających rolę OFE w systemie emerytalnym.

Trybunał uznał za zgodne z konstytucją: zakaz inwestowania Funduszy w obligacje państwowe, nakaz inwestowania w akcje, przeniesienie do ZUS i umorzenie 51,5 proc. aktywów OFE oraz obowiązek ponownego wyboru OFE lub ZUS.

Prof. Leokadia Oręziak z SGH podkreśla, że takie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego pozwoliło uniknąć niewyobrażalnego problemu w finansach publicznych.

Gdyby trybunał orzekł inaczej, to byśmy nie wiedzieli za co się złapać, żeby ratować finanse publiczne. To byłaby prawdziwa katastrofa. Cieszę się, że Trybunał Konstytucyjny po prostu uznał, że ustawa była zgodna z konstytucją – powiedziała prof. Leokadia Oręziak.

Ekspert dodała, że przyszły rząd powinien rozważyć możliwość przekazania reszty środków OFE do ZUS-u.

Trybunał rozpoznał dziś wnioski prezydenta i Rzecznika Praw Obywatelskich.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl