fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. P. Czarnek apeluje do rektorów uczelni o spokój i dialog ws. wyroku TK

O spokój i dialog zaapelował we wtorek do rektorów uczelni wyższych minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. To jest nam wszystkim dzisiaj potrzebne – dodał.

W miniony czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność tzw. aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Od czwartku w kraju trwają protesty przeciwko wyrokowi TK.

Głos w tej sprawie zabrało kilku rektorów uczelni. M.in. rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Bogumiła Kaniewska oceniła, że „wyrok TK ogranicza prawa kobiet i rujnuje społeczny kompromis w sprawie aborcji”. Z kolei przedstawiciele pięciu instytucji szkolnictwa wyższego i nauki: prof. Arkadiusz Mężyk – przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich; prof. Zbigniew Marciniak – przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego; prof. Jerzy Duszyński – prezes Polskiej Akademii Nauk; Dominik Leżański – przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej i Aleksy Borówka – przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów zaapelowali o podjęcie dialogu, uwzględniającego nie tylko polityczne racje, ale i wyniki badań naukowych, opinie kobiet, doświadczenia organizacji wspierających rodziny z dziećmi chorymi i niepełnosprawnymi.

Zapytany o tę kwestię podczas konferencji prasowej Przemysław Czarnek zaapelował „do wszystkich, a w szczególności do rektorów uczelni wyższych o spokój i dialog”.

„To jest nam wszystkim dzisiaj potrzebne” – podkreślił Przemysław Czarnek.

„Wiem, że wiele uczelni również zajmuje takie stanowisko, wiem, że są uczelnie, które zajmują inne stanowiska „ – dodał.

Powiedział również, że oczekuje na zapowiadane – według niego – stanowiska KRASP-u, czyli Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Samorządu Studentów.

„Wyczekuję tego i jestem przekonany, mam wielką nadzieję, że będzie to stanowisko, które będzie sprzyjało zaprowadzeniu porządku, spokoju i dialogu, który musi mieć miejsce w tych bardzo ważnych sprawach światopoglądowych” – powiedział minister edukacji.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl