fot. PAP/Piotr Nowak

Sejm: Odwołane posiedzenie komisji rolnictwa ws. poprawek Senatu do tzw. Piątki dla zwierząt

Sejmowa komisja rolnictwa nie zajmie się we wtorek po południu poprawkami Senatu do tzw. Piątki dla zwierząt; posiedzenie komisji zostało odwołane – poinformowano na stronie internetowej Sejmu. Szef komisji Robert Telus (PiS) przekazał, że Sejm nie zajmie się nowelą na bieżącym posiedzeniu.

We wtorek o godz. 16.00 miało rozpocząć się posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która miała rozpatrzyć uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Senat na ostatnim posiedzeniu zaproponował 36 poprawek do tej noweli.

Szef sejmowej komisji rolnictwa Robert Telus pytany o powody odwołania komisji, przekazał, że „uchwała Senatu ws. noweli o ochronie zwierząt została zdjęta z posiedzenia Sejmu”. Dodał, że „rząd nie wypracował opinii do noweli, dlatego komisja została odwołana”.

W ubiegłym tygodniu szef komisji rolnictwa poinformował, że zwrócił się do rządu o opinię odnośnie poprawek Senatu. Dopytywany, co sądzi o tych poprawkach, podkreślił, że „jest zbyt wcześnie, by to ocenić” i stwierdził, że „pewne rzeczy się rozstrzygają”.

Senat 14 października zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra, wprowadza ograniczenia uboju rytualnego i zabrania wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych. Wśród przyjętych poprawek jest wyłączenie z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego uboju drobiu (co było propozycją rządową), a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dot. uboju rytualnego.

Senatorowie poparli też poprawkę wprowadzającą obowiązek czipowania psów oraz przepis, dzięki któremu zwierzęta domowe nie podlegałyby egzekucji komorniczej.

PAP

drukuj