Sejm uchwalił zmiany w prawie farmaceutycznym

Sejm uchwalił wczoraj nowelizację prawa farmaceutycznego. Projekt „Apteka dla aptekarza” przewiduje prawo do otwierania nowych aptek tylko dla farmaceutów.

Nowela wprowadza ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych placówek.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przekonywał, że zmiany są konieczne, ponieważ sieci aptek przejmują coraz większą część rynku.

– W Polsce nie potrzeba więcej aptek, to trzeba sobie powiedzieć wprost. Po pierwsze trzeba zadać pytanie: czym jest apteka? Czy apteka jest zwykłym sklepem czy placówką służby zdrowia? Dla mnie, jako ministra zdrowia, odpowiedź jest zupełnie oczywista. To jest miejsce ważne przede wszystkim dla pacjentów, a nie jako miejsce do robienia interesów. To nie znaczy, że nie można tam też zarabiać  – wskazywał minister.

Konstanty Radziwiłł dodał, że rynek aptek i leków „to nie jest zwykły rynek, na którym obowiązuje zupełna wolność i swoboda”.

– Nigdzie w żadnym normalnym kraju tak nie jest i w Polsce też tak nie może być, bo to jest szkodliwe i groźne dla pacjentów. Apteki to jest element służby zdrowia. Apteka to jest placówka zdrowotna – podkreślał szef resortu zdrowia.

Konstanty Radziwiłł podkreślił, że zdrowie jest wartością, która uzasadnia ograniczenie swobody działalności. Za całością ustawy opowiedziało się 236 posłów, 189 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

RIRM

drukuj