Prof. Polak ws. rosyjskich tablic w Katyniu: Oskarżenia mają charakter propagandowy

Historyczna polityka Rosji wobec Polski polega na nieprzyznawaniu się do własnych zbrodni oraz oskarżaniu Polaków o rzekome zbrodnie na jeńcach sowieckich – powiedział prof. Wojciech Polak. Historyk odniósł się w ten sposób do postawienia na polskim cmentarzu wojennym w Katyniu tablic, które zawierają informacje o zamordowanych jeńcach Armii Czerwonej w polskiej niewoli w 1920 roku.

[czytaj więcej]

Tablice są inicjatywą Rosyjskiego Towarzystwa Wojenno-Historycznego, na którego czele stoi rosyjski minister kultury. Tablice ustawione zostały przy wagonie kolejowym, jakimi wieziono na śmierć polskich oficerów.

Zamieszczono na nich informacje o rzekomym losie jeńców radzieckich. Na jednej z nich napisano, że „w ciągu 20 miesięcy wojny w polskiej niewoli znalazło się 157 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, 75 tysięcy z nich nie wróciło do ojczyzny”.

Prof. Wojciech Polak, historyk, podkreśla, że oskarżenia Rosjan pod adresem Polaków mają charakter propagandowy.

– Są to posunięcia wrogie. Rosyjska polityka historyczna wobec Polski to jest, z jednej strony, polityka nieprzyznawania się do własnych zbrodni, a z drugiej strony, polityka fałszywych twierdzeń, że my popełnialiśmy jakieś zbrodnie na żołnierzach czy jeńcach sowieckich. Sprawa jeńców sowieckich w obozach po 1920 roku, po polskim zwycięstwie, zwycięskiej wojnie, została już wyjaśniona przez historyków polskich. Wszelkie oskarżenia pod adresem Polski mają charakter propagandowy i są niezbyt mądrą odpowiedzią na te prawdziwe zarzuty wobec Rosji sowieckiej, że to ona dokonała tej straszliwej zbrodni katyńskiej – mówi prof. Wojciech Polak.  

Polskie MSZ wyraziło zaniepokojenie i rozczarowanie z powodu umieszczenia przez stronę rosyjską na terenie polskiego cmentarza wojennego w Katyniu tablic z nieprawdziwymi informacjami.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl