Na polskim cmentarzu w Katyniu upamiętniono ofiary Zbrodni Katyńskiej

Dziś mija siedemdziesiąta siódma rocznica Zbrodni Katyńskiej. Na polskim cmentarzu wojskowym w Katyniu upamiętniono ofiary tej ogromnej zbrodni, której na polskich oficerach dokonali Sowieci.

W Katyńskim Lesie – z udziałem ponad 100-osobowej delegacji, w tym krewnych ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, odbyły się uroczystości upamiętniające sowiecką zbrodnię NKWD sprzed 77 lat.

Uroczystości rozpoczęły się od symbolicznego uderzenia w Dzwon Pamięci. Centralnym punktem obchodów była uroczysta Eucharystia.

– Według historyków, wiosną 1940 roku NKWD zamordowało co najmniej 22 tysiące obywateli RP. Ofiary tamtej zbrodni to kwiat polskiej inteligencji. Obok zawodowych oficerów, oficerowie rezerwiści. Ludzie wielu zawodów, różnych społecznych ról i urzędów – wymieniał ks. płk Jan Domian.

Po Eucharystii odprawione zostały modlitwy ekumeniczne, a także odbyła się ceremonia złożenia kwiatów i zapalenia zniczy.

 – Kolejny raz zbieramy się, by w sposób modlitewny wspomnieć tysiące pomordowanych żołnierzy polskich. Nie ważne było wyznanie, religia, narodowość. Wszystkich ich łączył polski mundur. Ginęli jak męczennicy, bo byli patriotami – mówił ks. mitrat płk Aleksy Andrejuk, prawosławny ordynat wojskowy.

– Pochylamy się wspólnie nad tragizmem ofiar Katynia, to nasza wiara. Wiara w zmartwychwstanie Chrystusa karze nam to dzisiaj czynić – dodał ppłk Wiesław Żydel, dziekan Sił Powietrznych Ewangelicznego Duszpasterstwa Wojskowego.

Doły śmierci w Katyniu miały na zawsze ukryć prawdę o zbrodni NKWD z 1940 r. Miały być gwarantem, że wolna Polska już się nie odrodzi – podkreślił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w liście odczytanym podczas uroczystości w Lesie Katyńskim.

– Dzięki nieugiętej postawie rodzin katyńskich i wszystkich tych, dla którychta zbrodnia nie jest pustym frazesem wiernie wytrwano przy pamięci ofiarach zbrodni sowieckich, obroniono świadectwo przekazywane kolejnym Polakom. Pomimo ostatecznego zwycięstwa prawdy, której wyrazem są wybudowane 4 cmentarze katyńskie, nadal pojawiają się próby zanegowania zbrodni katyńskiej – napisał Minister Kultury, Piotr Gliński.

Po uroczystościach w Lesie Katyńskim polska delegacja udała się do Smoleńska na miejsce katastrofy Tu-154M, gdzie upamiętniono ofiary tej narodowej tragedii.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl