Dr Kucharski: Pierwsze przyznanie Rosjan do zbrodni katyńskiej miało miejsce 13 kwietnia 1990 r.

13 kwietnia 1990 r. prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu Michaił Gorbaczow wręczył dokumenty wyraźnie wskazujące, że mordu na polskich oficerach w 1940 r. dokonała strona rosyjska – podkreślił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja dr Dariusz Kucharski. Jak wskazał historyk, to pokazuje, w jaki sposób Rosjanie prowadzą swoją politykę międzynarodową i historyczną, która do dnia dzisiejszego się nie zmieniła.

Zbrodnia katyńska jest dziś w opinii krajowej i międzynarodowej zbrodnią dokonaną na polskim narodzie w niezwykle bestialski sposób podczas II wojny światowej przez żołnierzy aparatu władzy sowieckiej. To nie podlega żadnej dyskusji – podkreślił dr Dariusz Kucharski i dodał, że przyznanie się do tej zbrodni przez aparat sowiecki przez dziesiątki lat było nie do osiągnięcia.

Dopiero po upadku komunizmu i odzyskaniu niepodległości przez naród polski, czyli po 1989 r., doszło do pewnego przyznania się do dokonania zbrodni katyńskiej – wskazał historyk.

Pierwszy raz Rosjanie przyznali się do dokonania zbrodni 13 kwietnia 1990 r. – dodał.

Tego dnia z oficjalną wizytą w Moskwie przebywał prezydent Wojciech Jaruzelski. Podczas spotkania z Michaiłem Gorbaczowem zostały przekazane na jego ręce archiwalia sowieckie mówiące o zbrodni katyńskiej. Wówczas pierwszy raz padło z ust przedstawiciela władzy sowieckiej oficjalne przyznanie się do dokonania zbrodni na obywatelach polskich w ramach zbrodni katyńskiej przez funkcjonariuszy NKWD – powiedział dr Kucharski.

Jak wskazał historyk, to zagranie ze strony Rosjan nie było wynikiem chwilowej słabości ówczesnego dygnitarza państwa sowieckiego.

Przyznanie się przez Rosjan do dokonania mordu na polskich oficerach było przygotowywane już wcześniej. 7 kwietnia 1990 r. miało miejsce spotkanie Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPZR w Moskwie. Podjęto tam tajną uchwałę, która[…] zawierała m.in. stwierdzenie, że „strona radziecka, wyrażając ubolewanie w związku z tragedią katyńską, oświadcza, że jest ona jedną z najcięższych zbrodni stalinizmu”. Było to de facto oficjalne przyznanie, że zbrodni tej dokonał związek sowiecki i jego oprawcy – podkreślił dr Dariusz Kucharski.

Strona rosyjska od lat ma niezmienioną taktykę, jeśli chodzi o politykę historyczną. Rosja potrafi przekłamywać fakty i wykorzystywać je na własne potrzeby – zaznaczył historyk.

W kontekście wielkiej tragedii narodu polskiego, jakim była zbrodnia katyńska, należy przypominać jej tzw. ukryty kontekst, czyli to, co działo się kilkadziesiąt lat później. Dziś wydaje się to wręcz niemożliwe, by nadal zbrodnią katyńską próbować zakłamywać historię oraz bieżące życie międzynarodowe i polityczne w relacjach dwóch narodów, tj. polskiego i rosyjskiego. Wiemy, że takie sytuacje mają miejsce. Niestety, ze zgrozą stwierdzam, że jest to również wykorzystywane przez niektórych polskich historyków i dziennikarzy. Ci podnosili kwestie, że Polacy, źle traktując sowieckich jeńców w obozach, przyczynili się do zwiększonej śmiertelności, co jest absolutnie nieprawdziwe i zakłamane. Jest to nic innego jak narracja agitacyjna sowiecka i rosyjska – powiedział dr Dariusz Kucharski.

Zapraszamy do odsłuchania całej wypowiedzi dra Dariusza Kucharskiego na temat ukrywania zbrodni katyńskiej przez Rosjan.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl