fot. PAP/Paweł Supernak

Szef MSZ: Rosja głównym zagrożeniem dla Europy Środkowej

Polska i Łotwa podobnie oceniają zagrożenia dla państw środkowoeuropejskich; to Rosja i jej agresywna polityka jest głównym zagrożeniem – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po wtorkowych rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Łotwy Edgarsem Rinkeviczsem w Warszawie.

Szef polskiego MSZ wśród tematów rozmów z Rinkeviczsem wymienił politykę wschodnią.

„Podobnie oceniamy zagrożenia. Rosja jest tym głównym zagrożeniem dla państw środkowoeuropejskich, jej agresywna polityka” – podkreślił Jacek Czaputowicz na konferencji prasowej.

Polityk zwrócił również uwagę na obchodzone w tym roku 10-lecie Partnerstwa Wschodniego, zaznaczając, że Polsce zależy, by program ten był „atrakcyjną formą relacji z naszymi bliskimi sąsiadami”.

„Duża część naszych rozmów poświęcona była temu, jak należy zreformować tę formułę po to, by była ona atrakcyjna dla naszych partnerów. Pewne inicjatywy będziemy razem prezentować na forum europejskim i forum współpracy regionalnej” – relacjonował minister.

Za wzmocnieniem współpracy z krajami Partnerstwa Wschodniego opowiedział się także szef łotewskiej dyplomacji, wyrażając jednocześnie poparcie dla propozycji przedstawianej w tej kwestii przez Warszawę.

Edgars Rinkeviczs akcentował też kwestie związane z polsko-łotewską współpracą w dziedzinie bezpieczeństwa, dziękując Polsce za obecność wojskową na Łotwie w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO w tym kraju. Oświadczył też, że Ryga „silnie popiera” prowadzony przez Polskę i USA dialog dot. wzmocnienia obecności amerykańskiej w regionie.

„Myślę, że przyczyni się to do wzrostu poziomu bezpieczeństwa w regionie” – stwierdził.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl