fot. PAP/EPA

Ukraina/Władze: 7,5 tys. rosyjskich żołnierzy na wschodzie kraju

Ukraińskie władze poinformowały o obecności ok. 7,5 tys. rosyjskich żołnierzy na separatystycznym wschodzie Ukrainy, a także o kolejnych przypadkach przerzucania sprzętu wojskowego z terytorium Rosji.

„Obecność 7,5 tys. członków rosyjskich sił zbrojnych na terytorium ukraińskim jest czynnikiem destabilizującym, który uniemożliwia nam szybkie opanowanie sytuacji w naszym kraju” – oświadczył minister obrony Stepan Połtorak, który w piątek wieczorem spotkał się z zagranicznymi attache wojskowymi. Komunikat o spotkaniu zamieszczono na stronie resortu.

Wobec tego zagrożenia Ukraina ma zamiar „zwiększyć liczebność swoich sił zbrojnych” – zapowiedział Połtorak, który nie podał jednak żadnych dodatkowych szczegółów.

Z kolei sztab prowadzonej od połowy kwietnia operacji przeciwko separatystom na wschodzie Ukrainy poinformował w sobotę rano, że przez przejście graniczne Donieck-Izwaryne przerzucono z Rosji ok. 20 sztuk sprzętu wojskowego, który został skierowany do Ługańska.

W piątek Kijów oskarżył Rosję o to, że z jej terytorium dokonano ostrzału artyleryjskiego terenów ukraińskich – po raz pierwszy od podpisania 5 września mińskich uzgodnień zawierających porozumienie o zawieszeniu broni we wschodniej Ukrainie.

W ciągu 24 godzin w walkach na terenach objętych operacją sił rządowych przeciwko separatystom zginęło czterech ukraińskich żołnierzy i cywil.

PAP

drukuj