fot. facebook.com/Marian Szołucha

[TYLKO U NAS] Dr M. Szołucha: Konstytucja Biznesu nie rozwiązała wszystkich najważniejszych problemów polskiego przedsiębiorcy

Na poziomie operacyjnym państwo polskie osiągnęło już bardzo duży progres, ale na poziomie jakości legislacji i spójności polityki gospodarczej pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Konstytucja Biznesu nie załatwiła wszystkich najważniejszych problemów dnia codziennego polskiego przedsiębiorcy – podkreślił dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, podczas wtorkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.  

Ponad 180 tys. beneficjentów ulgi na start czy wzrost liczby zakładanych działalności gospodarczych – to zdaniem resortu przedsiębiorczości i technologii niektóre efekty Konstytucji Biznesu. Dziś mija rok od jej wprowadzenia. [czytaj więcej]

Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu ustaw dotyczących zmian w prawie gospodarczym. Kluczowe jego rozwiązania oprócz zasad ogólnych, takich jak między innymi „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, to też ulga na start, działalność nierejestrowa czy powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Dr Marian Szołucha zaznaczył, że wiele skutków wprowadzenia Konstytucji Biznesu jest odczuwalnych przez Polaków, szczególnie przez przedsiębiorców.

180 tys. beneficjentów ulgi na start dotyczącej ZUS, większa przeżywalność firm (firmy dłużej prowadzą działalność, niż to było wcześniej, więc są bardziej trwałe), wzrost liczby zakładanych działalności gospodarczych i – najszerzej rzecz ujmując – lepsza ochrona praw przedsiębiorców w relacjach z urzędami, co ma wymiar praktyczny, bo jest już nawet pierwsze orzeczenie Sądu Najwyższego na korzyść przedsiębiorcy w jego sporze z urzędem, gdzie powołano się wprost w uzasadnieniu na Konstytucję Biznesu. Jest to zespół aktów prawnych, który polskim przedsiębiorcom naprawdę się udał, pokazał, że obecny rząd potrafi dbać nie tylko o interesy i zabezpieczenie finansowe konsumentów oraz pracowników, ale także o to, by ulżyć trudnej doli polskiego przedsiębiorcy, zwłaszcza małego i średniego, który produkuje i świadczy usługi na potrzeby nas wszystkich – mówił ekonomista.

Biorąc jednak pod uwagę bardziej ogólną perspektywę rozmówca Radia Maryja podkreślił, że w gronie Rady Ministrów i obozu rządzącego nie ma zgody co do kierunku, w którym ma zmierzać polityka gospodarcza adresowana do polskich przedsiębiorców.

– To mnie trochę niepokoi. Z jednej strony przez Konstytucję Biznesu promujemy przedsiębiorczość w Polsce, z drugiej strony chcemy robić test przedsiębiorcy, który będzie sprawdzał, czy ktoś przypadkiem przedsiębiorcy nie udaje, bo w danym miesiącu wystawił fakturę nie kilku, a tylko jednemu klientowi. Moim zdaniem jest to zły kierunek, który doprowadzi do tego, że urzędnicy znowu zaczną zajmować się sprawami, które nie pomogą budżetowi państwa, a przyniosą realne straty polskiej przedsiębiorczości. Co prawda pani minister Jadwiga Emilewicz, współautorka Konstytucji Biznesu, zapowiada, że tego testu jednak nie będzie (…), ale w przyjętym kilkanaście dni temu (…) Wieloletnim Planie Finansowym Państwa ten test przedsiębiorcy cały czas jest – powiedział.

Z polityką gospodarczą w Polsce nie jest jeszcze wszystko w porządku. Konstytucja Biznesu nie załatwiła wszystkich najważniejszych problemów dnia codziennego polskiego przedsiębiorcy – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

– Czeka nas jeszcze bardzo dużo pracy. Myślę, że na poziomie operacyjnym państwo polskie osiągnęło już bardzo duży progres, ale na poziomie jakości legislacji i spójności polityki gospodarczej pozostało jeszcze wiele do zrobienia – ocenił ekonomista.

Cała rozmowa z dr. Marianem Szołuchą dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj