fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Dr M. Szołucha o spadającym bezrobociu: Każdy, kto chce znaleźć zatrudnienie w Polsce może to zrobić przy minimalnym wysiłku

To najlepszy wynik od roku 1990. Nie da się też tego do końca porównać z tamtymi warunkami, natomiast jest to poziom zbliżony do naturalnego wynikającego z braku płynności przechodzenia z jednego miejsca pracy do drugiego. To oznacza, że w całej polskiej gospodarce ktoś, kto chce znaleźć zatrudnienie, może je znaleźć – powiedział o najnowszych wynikach GUS-u ws. bezrobocia w Polsce w „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam ekonomista dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Polska gospodarka jest jedną z najlepiej rozwijających się w Europie. Poradzono sobie przede wszystkim z problemem wysokiego bezrobocia. W maju wyniosło ono poniżej 5,5 proc.

– Rzeczywiście, GUS podał dane za maj – to 5,4 proc. To najlepszy wynik od roku 1990. Nie da się też tego do końca porównać z tamtymi warunkami, natomiast jest to poziom zbliżony do naturalnego wynikającego z braku płynności przechodzenia z jednego miejsca pracy do drugiego. To oznacza, że w całej polskiej gospodarce ktoś, kto chce znaleźć zatrudnienie, może je znaleźć – podkreślił dr Marian Szołucha.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie problemy rynku pracy zostały rozwiązane.

– Narzekamy niejednokrotnie na wysokość płac, która jest uzależniona od wydajności pracy. To pojęcie jest trochę mylne, bo nie ma wiele wspólnego z tym, jak przykładamy się do naszych codziennych obowiązków zawodowych. Ona w skali makroekonomicznej zależy od tego, jaka jest struktura naszej gospodarki – czy jest bardziej archaiczna czy też innowacyjna. Tego mamy niestety za mało – wskazał ekonomista.

– Mamy także nadal zbyt wiele obcego kapitału, przez który jesteśmy drenowani. Pieniądze, które wypracowujemy, wyciekają z Polski – dodał.

Dr Marian Szołucha zaznaczył, że spadek bezrobocia to zasługa świetnie rozwijającej się gospodarki.

– Nasz system staje się systemem cywilizowanym. Złożyły się na to również walka z szarą strefą podatkową, VAT-owską, walka z przestępstwami akcyzowymi. To walka nie tylko w imię interesu budżetu państwa, ale w imię interesu każdego podatnika – powiedział ekonomista.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl