(fot.PAP)

Sejm wysłucha informacji nt. masowych zwolnień

Dziś Sejm ma wysłuchać informacji rządu na temat zapowiadanych przez firmy masowych zwolnień pracowników.

Według rządowego dokumentu w pierwszych trzech miesiącach 2013 r. zakłady pracy zgłosiły zamiar zwolnienia prawie 21 tys. pracowników – rok wcześniej, w analogicznym okresie, było to ponad 15 tys. osób.

Na tym jednak nie koniec. Pod koniec marca zakłady pracy zamierzały zwolnić ponad 32 tysiące osób.

Pokazywanie tego problemu w takiej skali nie odzwierciedla – tej dramatycznej sytuacji, która nas dotyka – stwierdza z niepokojem poseł Wiesław Janczyk – członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

– Rząd cały czas dopuszcza do wzrostu bezrobocia. W tej chwili ponad 2 mln 300 tys. ludzi pozostaje bez pracy. Bezrobocie oficjalne to 15%, do ukrytego bezrobocia można jeszcze zaliczyć milion osób, sytuacja jest katastrofalna – powiedział poseł Wiesław Janczyk.

Do tego należy doliczyć ponad 2,5 mln młodych Polaków, którzy opuścili kraj w poszukiwaniu pracy za granicą. Dane nie uwzględniają także osób nie zarejestrowanych w urzędach pracy i ukrytego bezrobocia w rolnictwie.

Co więcej – minister finansów Jacek Rostowski nie ma kompletnie pomysłów na politykę podatkową – wskazuje poseł Wiesław Janczyk.

– Ciągłe zwiększanie kosztów pochodnych płac i ciągłe zwiększanie podatków to metoda, która jest nietwórcza, nieambitna. To powoduje chłodzenie gospodarki, chłodzenie rynku pracy. Do tego ciągnie się za nami katastrofa wielu firm, zwłaszcza sektora budowlanego, która rozpoczęła się przy budowie autostrad, przy budowie stadionów, gdzie setki tych firm musiały zbankrutować, nie wypłaciły wynagrodzenia swoim pracownikom, dostawcom towarów – dodaje poseł Wiesław Janczyk.

 

Wypowiedź posła Wiesława Janczyka:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj