MRPiPS: Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,8 proc.

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,8 proc. i w porównaniu z lipcem spadła o 0,1 proc. To wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które mogą być jeszcze weryfikowane z danymi Głównego Urzędu Statystycznego.

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy minister pracy Elżbieta Rafalska mówiła o sytuacji na rynku pracy w Polsce. Szefowa resortu podkreśliła też jak sytuacja przedstawia się w poszczególnych województwach.

– To zmiana. W ubiegłym roku akurat sierpień był miesiącem, w którym stopa bezrobocia się utrzymała. My mieliśmy dwa miesiące – w czerwcu i w lipcu – stopę bezrobocia na poziomie 5,9 proc. W żadnym województwie nie mamy bezrobocia dwucyfrowego. Województwo warmińsko-mazurskie ma 9,9 proc., a kujawsko-pomorskie, które też ma zwykle wyższą stopę bezrobocia – 8,6 proc. Nieznacznie też spadła liczba osób bezrobotnych i w rejestrach powiatowych urzędów pracy mamy poniżej 960 tys. zarejestrowanych osób bezrobotnych – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Jeśli chodzi o bezrobocie w przyszłych miesiącach, minister dodała, że jeśli uda się utrzymać na koniec roku stopę poniżej 6 proc., to będzie to bardzo wysoka ocena sytuacji na rynku pracy. Zwróciła uwagę, że chociaż prace sezonowe powoli dobiegają końca, to być może pogoda pozwoli na kontynuowanie wielu inwestycji budowlanych. A powołując się na jedno z ostatnich badań, szefowa resortu pracy powiedziała, że około 45 proc. bezrobotnych rejestruje się w urzędach ze względu na ubezpieczenie zdrowotne.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl