fot. pixabay.com

Polska liderem wśród krajów UE w kwestii niskiego bezrobocia

W lutym bezrobocie w Polsce wyniosło 3,1 proc. – podaje Eurostat. To stawia Polskę, podobnie jak w styczniu, na pozycji lidera wśród krajów Unii Europejskiej z niskim problemem bezrobocia.

Eurostat szacuje, że w lutym prawie 16 mln mieszkańców UE pozostawało bez pracy. To bezrobocie na poziomie 7,5 proc. W samej strefie euro bezrobocie wyniosło 8,3 proc. Wśród unijnych krajów najlepiej wypadła Polska.

„W lutym bezrobocie w Polsce wyniosło 3,1 proc. i był to najniższy wskaźnik wśród krajów Unii Europejskiej” – informuje Eurostat.

Na drugim miejscu znalazły się Czechy z bezrobociem 3,2 proc. Najwyższe bezrobocie 16,1 procent odnotowano w Hiszpanii. Według rzecznika rządu Piotra Müllera dobry wynik naszego kraju to efekt funkcjonującej rządowej pomocy.

– Przede wszystkim tarcze kryzysowe, zarówno tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju, jak i wszystkie elementy związane z tarczą ZUS-owską, innymi zwolnieniami i poręczeniami kredytowymi – mówi Piotr Müller, rzecznik rządu.

Do polskich firm trafiło w sumie ponad 200 mld zł. Rząd nadal będzie podejmował działania służące ochronie miejsc pracy – zapewnia rzecznik rządu.

– W przeciwieństwie do innych rządów uważamy, że tutaj nie należy oszczędzać środków finansowych na tego typu działania – tłumaczy Piotr Müller.

Bezrobocie podawane przez Eurostat ze względu na inną metodologię liczenia jest niższe niż to podawane przez Główny Urząd Statystyczny. Według GUS-u bezrobocie w Polsce wyniosło 6,5 proc.

Jak mówi ekonomista dr Bartosz Michalski, niska ilość osób bez pracy to pośrednio efekt funkcjonowania tarcz pomocowych. Dane Eurostatu nie obrazują realnego bezrobocia.

– Być może część ludzi, która utraciła pracę, świadomie wybrała, żeby nie rejestrować się w powiatowym urzędzie pracy, więc faktycznie stopa bezrobocia będzie wyższa – wyjaśnia dr Bartosz Michalski, ekonomista.

Rzecznik rządu nie wyklucza, że bezrobocie może wzrosnąć w momencie zakończenia tarcz pomocowych. Innego zdania jest ekonomista prof. Zbigniew Krysiak, który prognozuje dalszy spadek bezrobocia.

– Będą uruchamiane i odmrażane poszczególne sektory gospodarcze, a zatem nastąpi jeszcze bardziej wzmożony obrót. Będzie zapotrzebowanie na pracę – wyjaśnia prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana.

Jak dodaje, niskie bezrobocie stabilizuje życie społeczne i zapewnia polskim rodzinom bezpieczeństwo.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl