PAP/Adam Warżawa

Ruszył pierwszy komercyjny rejs Wisłą z ładunkiem kontenerów

Z Gdańska ruszył pierwszy komercyjny rejs Wisłą z ładunkiem kontenerów. Transport ma dotrzeć w czwartek do Chełmna. Jednostka ma do przepłynięcia ponad 150 kilometrów w jedną stronę.

150 ton ładunku zamówiły Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, które po odebraniu wyślą też drogą rzeczną do Gdańska tyle samo swoich produktów. Stamtąd popłyną w świat.

– Od zarania dziejów Wisła była żeglowna. Transportowano do Gdańska ładunki – mówi Rafał Błocki, kapitan barki.

Na barce znajduje się sześć kontenerów. Jednak możliwości transportu rzecznego są dużo większe.

– Na pokład takiej barki możemy zabrać aż 42 kontenery. Mogą być również dwie barki, czyli możemy załadować 84 kontenery. 84 kontenery na Wiśle to również 84 mniej samochodów ciężarowych na naszych drogach – wskazuje Żaneta Marciniak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Region chce promować rozwój transportu rzecznego. Krzyżują się w nim aż dwie międzynarodowe drogi wodne E40 i E70. Rejs ma charakter nie tylko komercyjny. Naukowcy, którzy płyną na barce sprawdzą oznakowanie trasy, jej przepustowość oraz dokładnie opiszą trudne miejsca.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl