fot. facebook.com/PrawicaKawecki/

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Ruch Sz. Hołowni korzysta z kryzysu, który od dłuższego czasu „trawi” Platformę Obywatelską

Ruch Szymona Hołowni niewątpliwie korzysta z kryzysu, który od dłuższego czasu „trawi” Platformę Obywatelską. Nie sądzę, żeby ruch Polska 2050 w dalszej perspektywie stał się trwałym czynnikiem na polskiej scenie politycznej – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, politolog, w Radiu Maryja we wtorkowej audycji „Aktualności dnia”.

W ostatnim czasie pojawiały się sondaże wyborcze dotyczące poparcia dla poszczególnych partii politycznych. Według badań wysokie miejsce w sondażach zajął ruch Polska 2050, którego liderem jest Szymon Hołownia.

– Te sondaże odzwierciedlają pewien trend, kierunek i poparcie dla poszczególnych ugrupowań, ale do wyborów jest jeszcze dużo czasu. Kampania wyborcza oraz konieczność reprezentowania założeń programowych i postulatów może te sondaże zmienić – ocenił gość audycji.

Według politologa największe zmiany mogą dotyczyć ugrupowania politycznego, któremu przewodniczy Szymon Hołownia. Mimo aktualnego dużego poparcia może on stracić sporą część głosów do czasu kolejnych wyborów.

– Ruch Szymona Hołowni niewątpliwie korzysta z kryzysu, który od dłuższego czasu „trawi” Platformę Obywatelską. Korzysta również z tego, że w sensie programowym jest nieczytelna i nijaka w odbiorze. My oczywiście wiemy, że jest to ugrupowanie, które wpisuje się w liberalny, lewicowy i antyklerykalny nurt, jednak robi to w bardzo subtelny sposób. Brak prezentacji programowych sprzyja w tej chwili notowaniom [red. Ruchowi Polska 2050] – wyjaśnił dr Krzysztof Kawęcki.

Zdaniem eksperta bieżące sondaże mogą ulec znacznej zmianie.

– Mamy do czynienia z tzw. projektem pod nazwą Polska 2050. Takich projektów było już kilka. Są one zaprogramowane, ale można powiedzieć, że po jakimś czasie się wypalają – powiedział politolog.

Według bieżących danych istnieją szansę, że ruch Szymona Hołowni uzyska część w polskim parlamencie po kolejnych wyborach.

 – Nie sądzę, żeby w dalszej perspektywie stał się trwałym czynnikiem na polskiej scenie politycznej – ocenił ekspert.

Od pewnego czasu trwają również rozmowy Prawa i Sprawiedliwości oraz Porozumienia z partią Kukiz’15 dotyczące wspólnych projektów i dłuższej współpracy. Zdaniem politologa „medialne doniesienia o prowadzonych rozmowach są wynikiem braku dobrej komunikacji wewnątrz Zjednoczonej Prawicy”.

– Możliwe, że jest to również związane z projektami, które ma przyjąć Zjednoczona Prawica. Przede wszystkim chodzi tutaj o propozycję „Nowego Ładu”. Jest to projekt opracowany przez otoczenie premiera Mateusza Morawieckiego – wskazał dr Krzysztof Kawęcki.

Obecnie nie znamy szczegółów dotyczących tego projektu. Jednak Solidarna Polska zgłosiła zastrzeżenia pod adresem „Nowego Ładu”.

 – Dla dobra projektu, który ma być programem całego obozu rządzącego, dobrze by było, gdyby odbyły się konsultacje polityczne wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy w fazie wstępnej – ocenił politolog.

Gość audycji zwrócił uwagę, że brak Solidarnej Polski w dyskusjach z ruchem Pawła Kukiza „zmniejsza szansę przeprowadzenia tych postulatów”.

 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl