fot. flickr.com

Przedsiębiorcy apelują o uwzględnienie wszystkich kodów PKD w tarczy branżowej

Przedsiębiorcy domagają się, aby w tarczy branżowej wszystkie kody PKD uprawniały do rekompensat, a nie wyłącznie kod dominujący. Polskie Stowarzyszenie Wynajmu Krótkoterminowego ocenia, że obecnie są rozbieżności w dokumentach.

Polskie Stowarzyszenie Wynajmu Krótkoterminowego wskazuje, że wniosek o udzielenie dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikro i małego przedsiębiorcy dostępny na stronie praca.gov.pl różni się od treści rozporządzenia wprowadzającego tzw. Tarczę 8.0.

Według organizacji z rozporządzenia wynika, że utratę przychodów należy odnosić do przychodów związanych bezpośrednio z działaniem w ramach przeważającego kodu PKD, tymczasem formularz mówi o spadku przychodów z całej działalności.

W ocenie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Adama Abramowicza, przedsiębiorca prowadzący działalność w kilku branżach może nie zostać zakwalifikowany do pomocy. Apeluje do resortu o zmianę w tej sprawie.

– Nadal PKD dominujące jest wyznacznikiem otrzymywania rekompensat, co powoduje, że bardzo wielu przedsiębiorców jest poza systemem pomocy i od tej chwili są w sytuacji dramatycznej, bo jeżeli nie ma przychodów, nie mogą mieć środków na zapłacenie kosztów stałych, czynszów, kredytów, leasingów, składek na ZUS czy zapłacenie pracownikom. Stąd apel, żeby nie było wiodącego PKD, tylko w ogóle PKD, które jest wpisane do rejestracji, jak to jest w tarczy finansowej – mówi Adam Abramowicz.

Resort rozwoju tłumaczy z kolei, że we wniosku o dotację na pokrycie bieżących kosztów działalności mikro i małych przedsiębiorców nie ma błędu i spadek przychodów należy liczyć do całej działalności gospodarczej.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl