fot. PAP/Rafał Guz

Od dziś można ubiegać się o wcześniejszą emeryturę

Od dziś można składać wnioski o wcześniejszą emeryturę. Środki na wypłacenia świadczenia na nowych zasadach są zabezpieczone – zapewnia resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

Przepisy przywracające poprzedni wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn – wejdą w życie od 1 października. O wcześniejszą emeryturę można ubiegać się już dziś. Taki wniosek należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS jest przygotowany, nasi pracownicy przeszli serię szkoleń, aby podejście do emeryta było maksymalnie zindywidualizowane – mówi prezes Zakładu Gertruda Uścińska.

– Dołożyliśmy wszelkich starań do tego, aby dostosowania tej ustawy przygotować na najwyższym poziomie organizacyjnym, prawnym, finansowym i przede wszystkim zindywidualizowanym. Czekamy na naszych uprawnionych i  czekamy na ich wnioski – zapewnia Gertruda Uścińska.

Według szacunków resortu rodziny, uprawnionych do przejścia na wcześniejszą emeryturę jest ok. 330 tysięcy Polaków.

Przywracając niższy wiek emerytalny daliśmy wybór. Wcześniejsza emerytura to prawo, nie obowiązek – zaznacza minister Elżbieta Rafalska.

– Przywrócenie wieku emerytalnego staje się faktem. Było obietnicą wyborczą, dzisiaj już obietnicą zrealizowaną i odpowiedziało na społeczne oczekiwania Polaków. My mówimy wyraźnie Polakom, że przywrócenie tego wieku to jest wskazanie minimalnego wieku, natomiast decyzja o przejściu na emeryturę jest ich wyborem, ich decyzją uwzględniającą ich sytuację zdrowotną, sytuację zawodową, oczekiwania co do wysokości ewentualnego świadczenia, które mogą otrzymać – mówi Elżbieta Rafalska.

Wniosek o świadczenie można wysłać w oddziałach Poczty Polskiej. W wybranych placówkach na emerytów czekać będą doradcy, którzy wyjaśnią zasady nowego systemu, a także pomogą sprawdzić jakie świadczenie będzie im przysługiwać.

RIRM

drukuj