fot. pl.wikipedia.org

UE wprowadza wiarygodniejsze testy emisji spalin dla nowych modeli aut

Od dziś Unia Europejska wprowadza bardziej wiarygodne testy emisji spalin dla nowych modeli samochodów przed dopuszczeniem ich do ruchu. Mają one odbudować zaufanie klientów do branży motoryzacyjnej po serii ostatnich skandali, taką jak ta Volkswagena.

Badania prowadzone będą nie tylko – jak dotychczas – w warunkach laboratoryjnych, ale także w rzeczywistych warunkach drogowych. W ten sposób pozyskiwane będą dokładniejsze wyniki dotyczące emisji dwutlenku węgla i zużycia paliwa przez auto.

Europoseł Bolesław Piecha wskazuje, że chodzi tu o nasze zdrowie.

– Dobrze, że takie przepisy wchodzą w życie, bo musimy pamiętać, że samochody powodują ogromne ilości zanieczyszczeń powietrza i są to związki szkodliwe. Tu nie chodzi o żaden efekt cieplarniany, ale chodzi o nasze drogi oddechowe – nie tylko oczywiście – i układ krążenia. Ci, którzy mieszkają w dużych miastach wiedzą dokładnie, jak to wygląda – mówi Bolesław Piecha.

Dodatkowo producenci aut będą musieli zmniejszyć rozbieżność pomiędzy wynikami otrzymywanymi w laboratoriach, a tymi uzyskanymi w rzeczywistych warunkach.

Najpóźniej do 2023 r. współczynnik zgodności ma zmaleć do poziomu równego 1. Oznacza to, że firmy już teraz powinny zacząć projektowanie aut spełniających ten wymóg.

RIRM

drukuj