fot pixabay.com

Polska popiera wprowadzenie w UE do 2027r. zakazu chowu klatkowego dla m.in. kur, świń, cieląt, kaczek i gęsi

Komisja Europejska chce zakazać chowu klatkowego w Unii Europejskiej. Do 2027 roku mają zostać wycofane klatki dla zwierzą hodowlanych m.in. kur, świń, cieląt, kaczek i gęsi.

Komisja Europejska, w odpowiedzi na inicjatywę obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej”, zobowiązała się do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt w klatach w całej UE. Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa, zapewnia, że zmiany w hodowlach będą wprowadzane w sposób zrównoważony.

– Dokonają się one w sposób długoterminowy z rekompensatami, dla tych których to dotyczy. Tworzą się znakomite możliwości np. dla gospodarstw i hodowli ekologicznej, dla hodowli na ściółce i na wolnym wybiegu. Będą unijne fundusze na to, żeby przekształcać swoje hodowle w bardziej zrównoważone – poinformował w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa.

Rolnicy obawiają się jednak, że przepisy doprowadzą do likwidacji hodowli. 80 proc. drobiu w Polsce jest  hodowana w dużych fermach.

– Wygląda na to, że rolnictwo zostanie wykończone. Istnieją jakieś ukryte cele. Jest w tym jakieś drugie dno – ocenił Zbigniew Grajoszek, rolnik z województwa pomorskiego.

Pomysł unijnych komisarzy skrytykował także Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Wskazał, że idąc tokiem myślenia unijnych komisarzy, zakaz chowu klatkowego powinien dotyczyć także zwierząt domowych np. kanarków, świnek morskich oraz psów.

– Mówi się cały czas o naturalnym środowisku, że powinno być ono jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Dla psa, papugi oraz innych zwierząt to chyba nie jest naturalne środowisko – powiedział Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

To przedwczesna decyzja, niepoparta żadnymi analizami, jak to wpłynie na sprzedaż produktów mięsnych czy drobiarskich – zaznaczył Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso.

– Cały czas zapomina się o tym, że przychodzi nam konkurować też na rynkach światowych z Ameryką Północną czy Południową, gdzie tych przepisów nie będzie się stosować. Dlatego tamci producenci będą mieli przewagę kosztową nad producentami europejskimi – wskazał prezes związku Polskie Mięso.

Komisarz Janusz Wojciechowski przekonywał jednak, że zmiany pozwolą na rozwój małych i średnich gospodarstw. W Polsce wciąż jest takich bardzo wiele.

– Moim obowiązkiem jest patrzeć na rolnictwo, które powinno się rozwijać w sposób zrównoważony. Chciałbym, żeby działalność hodowlana była dostępna dla kilkudziesięciu, kilkunastu, kilku rolników w gminie, a nie tylko dla jednego w powiecie – poinformował Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa.

Zmiany na pewno w swoich portfelach odczują konsumenci.

– To będzie dwukrotny przynajmniej wzrost kosztów, czyli jajko konsumpcyjne będzie musiało wzrosnąć dwukrotnie, nie mówiąc już o bezpieczeństwie tego produktu – wyjaśnił Witold Choiński.

Pomysł unijnych komisarzy uderzy także w hodowców zwierząt futerkowych, którzy wciąż zmagają się z próbami likwidacji ich działalności. Niedawno Polska, wraz z kilkoma państwami, wezwała Komisję Europejską do podjęcia działań zmierzających do zakazania hodowli zwierząt futerkowych. Według Ministerstwa Rolnictwa norki stanowią zagrożenie dla niekontrolowanego rozprzestrzeniania koronawirusa.

– To jest oczywiście kłamstwo. Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że koronawirus, który wystąpił w Polsce – jak na razie w trzech gospodarstwach na około 1 tys. znajdujących się w kraju – w jakikolwiek sposób mutuje i zagraża człowiekowi – powiedział Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Hodowcy norek wnioskowali do Ministerstwa Rolnictwa o zgodę na zaszczepienie norek na własny koszt. Resort nie zgodził się. Rolnicy zapowiedzieli złożenie zawiadomienia do Najwyższej Izby Kontroli. Chcą, aby Izba przeprowadziła audyt przepisów i rozporządzeń, którymi objęci są obecnie hodowcy zwierząt futerkowych. Ponadto przygotowywany jest wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

TV Trwam News

drukuj