Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach

Parlament zakończył prace nad zmianami związanymi z wyliczaniem przyszłej emerytury. Nowe zasady zakłada przyjęta przez Senat nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Osoba przechodząca na emeryturę, będzie mogła zdecydować, by do jej wyliczenia przyjąć ogłaszane przez GUS tablice dalszego trwania życia obowiązujące w dniu osiągnięcia wieku emerytalnego, a nie dacie przyznania świadczenia.

Poseł Maria Zuba z sejmowej komisji finansów publicznych stwierdziła, że  projekt jedynie symbolicznie rozwiązuje problem emerytów. Zwraca uwagę, na kwestię waloryzacji emerytur – PO podwyższyła świadczenie jedynie o 36 zł, kiedy PiS proponowało 60 złotych podwyżki.

– To niewiele, ale zawsze więcej. Tymczasem nie mieliśmy wsparcia ze strony rządzących – Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Pozostali oni przy swojej propozycji 36 złotych. Jest to o wiele za mało, żeby zwaloryzować te emerytury i renty do wysokości podwyżek cen paliw, energii, żywności. W związku z tym, po tej podwyżce i tak siła nabywcza emerytur i rent spadła – powiedziała posłanka PiS-u.

Nowe prawo pozwala także zaliczyć do kapitału początkowego okres nauki w szkole wyższej na jednym kierunku. Dotyczy to jednak osób studiujących przed 1999 rokiem.

RIRM

drukuj