W Sejmie debata nt. immunitetu parlamentarnego

Dziś w Sejmie odbędzie się debata z udziałem przedstawicieli partii politycznych i ekspertów nt. immunitetu parlamentarzystów. Trzeba się m.in. zastanowić jak immunitet ma się do fundamentalnej zasady równości wobec prawa – zapowiedziała marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Kopacz zwróciła uwagę, że temat immunitetu parlamentarnego „wywołuje wiele kontrowersji”, podobnie kwestia finansowania partii, która była tematem poprzedniej debaty organizowanej przez marszałek Sejmu.

„Każda nierówność wobec prawa, dzielenie ludzi na równych i równiejszych budzi, wątpliwości i emocje. Powstaje więc pytanie, jak immunitet parlamentarzystów ma się do fundamentalnej zasady równości wobec prawa, czy można inaczej niż przez immunitet zapewnić ochronę przed domniemanym działaniem represyjnym państwa za poglądy i czy można zasłaniać się immunitetem w każdym wypadku kolizji z prawem” – mówiła marszałek Sejmu.

Jak podkreśliła, należy albo przekonać opinię publiczną, że „immunitet parlamentarny nie jest przywilejem równiejszych, ale wzmacnia i chroni demokrację”, lub „trzeba uznać go za rozwiązanie archaiczne, a wówczas zlikwidować lub gruntownie przebudować”. Immunitet formalny oznacza, że parlamentarzysta od dnia ogłoszenia wyników wyborów do dnia wygaśnięcia mandatu nie może być pociągnięty bez zgody Sejmu do odpowiedzialności karnej oraz że postępowanie karne wszczęte wobec niego przed dniem wyboru ulega na żądanie Sejmu zawieszeniu do czasu wygaśnięcia mandatu.

Parlamentarzystę chroni też immunitet materialny – stanowiący, że nie może on być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego – ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu. W dyskusji poświęconej immunitetowi parlamentarnemu udział wziąć mają eksperci w dziedzinie prawa konstytucyjnego, politologii, socjologii, a także przedstawiciele partii politycznych reprezentowanych w parlamencie, organizacji pozarządowych i mediów. Debatę otworzy marszałek Kopacz.

Do udziału w debacie zaproszeni zostali m.in. politolodzy: prof. Jolanta Itrich-Drabarek, prof. Jarosław Szymanek i dr Sebastian Kozłowski z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Maria Wincławska i dr Barbara Brodzińska-Mirowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, socjolodzy: dr Magdalena Dudkiewicz z UW i dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Eryk Mistewicz, specjalista od marketingu politycznego.
Dyskusja ma toczyć się wokół pytania, czy immunitet parlamentarny jest w obecnym życiu politycznym potrzebny. Uczestnicy będą też porównywać rozwiązania w zakresie ochrony immunitetowej funkcjonujące w innych krajach Unii Europejskiej oraz zastanawiać się nad kierunkami zmian w zakresie immunitetu, jakie powinny być przeprowadzone w Polsce.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl