Posłowie nie odrzucili projektu PiS o statusie sędziów TK

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu Prawa o Sprawiedliwości o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wnioski w tej sprawie zgłosiły kluby Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Za odrzuceniem był też klub Kukiz’15 oraz koło Europejscy Demokraci.

Przeciwko odrzuceniu projektu zagłosowało 239 posłów, za odrzuceniem opowiedziało się 179 posłów a 4 wstrzymało się od głosu.

Poseł PiS Stanisław Piotrowicz mówił jeszcze przed głosowaniem, że projekt wprowadza przepisy dot. sędziów Trybunału podobne do tych, które obowiązują sędziów Sądu Najwyższego.

– Sędzia TK w stanie spoczynku, który korzysta z wszystkich przywilejów sędziego stanu spoczynku, łącznie z niebagatelnym uposażeniem ok. 15 tys. zł, winien zachować apolityczność i bezstronność – tę, która wynika z Konstytucji. Pytacie: po co kolejna ustawa? Życie pokazuje, że pewna materia, która do tej pory nie musiała być regulowana, dziś wymaga takiej regulacji. Nigdy wcześniej nie przyszło nikomu do głowy, że sędzia TK może stać się czynnym politykiem, że sprzeniewierzy się konstytucyjnym zasadom apolityczności i bezstronności – mówił poseł Piotrowicz.

Zdaniem opozycji projekt jest „bublem prawnym” i „kolejną próbą rozpętania wojny wokół TK”.

Poselski projekt zawiera przepisy określające m.in. prawa i obowiązki sędziów TK, sprawy immunitetu, nietykalności osobistej, czy odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Propozycja zakłada jawność oświadczeń majątkowych sędziów TK i barierę wieku 70 lat dla sędziego TK. Projekt trafi teraz do dalszych prac w komisji.

RIRM

drukuj