Prezydent zaprzysiągł Julię Przyłębską na sędziego TK

W pałacu prezydenckim odbyła się dziś rano uroczystość zaprzysiężenia piątego z nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego – Julii Przyłębskiej. Dziś upływa kadencja sędzi Teresy Liszcz.

W ubiegłym tygodniu prezydent odebrał ślubowanie od czterech sędziów, których wybrał Sejm.

TK rozpoczął dziś badanie konstytucyjności listopadowej nowelizacji o Trybunale, której dokonało Prawo i Sprawiedliwość. Ustawę zaskarżyli m.in. politycy Platformy Obywatelskiej i Rzecznik Praw Obywatelskich.

Sejm wnosi o uznanie konstytucyjności noweli ustawy o TK z listopada. Prokurator Generalny uznał z kolei za niezgodne z ustawą zasadniczą trzy zapisy noweli.  Zastrzeżenia dot. ponownego wyboru przez Sejm pięciu sędziów TK; 30-dniowego terminu na złożenie przez sędziego ślubowania wobec prezydenta oraz wygaszenia kadencji obecnych prezesów TK.

Poseł prof. Krystyna Pawłowicz, konstytucjonalista spodziewa się, że Trybunał po raz kolejny będzie chciał pokazać, że Sejm – w którym większość ma PiS – łamie konstytucję.

– Wszystkie ośrodki opozycji, które przegrały wybory chcą udowadniać, że cokolwiek robimy, robimy źle, więc „naruszamy konstytucję”. Nie mamy specjalnie dużych oczekiwań. Myślę, że działania Trybunału pójdą w tym samym kierunku co do tej pory, czyli w kierunku politycznym – ocenia prof. Krystyna Pawłowicz.

Na początku miesiąca Trybunał orzekał ws. czerwcowej nowelizacji ustawy o Trybunale, na podstawie której PO i PSL wybrała pięciu sędziów.

Trybunał uznał, że poprzedni Sejm wybrał dwóch sędziów TK w sposób niezgodny z konstytucją; wybór pozostałej trójki był z nią zgodny.

 

 

RIRMTV Trwam News

drukuj