Sejm zajmie się nowelizacją budżetu państwa

Sejm na rozpoczynającym się przed południem dwudniowym posiedzeniu zajmie się projekt nowelizacji tegorocznego budżetu państwa. Korekta założeń budżetowych jest konieczna ze względu na niższe wpływy z podatków.

Dochody państwa będą niższe od wcześniej zaplanowanych o ponad 10 mld zł, tj. o 3,5 proc.

Poseł Janusz Szewczak z sejmowej Komisji Finansów Publicznych powiedział, że już na początku prac nad ustawą było wiadomo, że jest to wirtualny budżet.

– Widać, że pan minister Szczurek zostawił nie tylko budżet na ten rok z wielką dziurą budżetową, w wysokości ok. 50 mld złotych, ale także z rekordową dziurą budżetową na przyszły rok – prawie 55 mld. Gdyby popatrzeć, jakie dziury budżetowe zostawili w kolejnych ośmiu budżetach przygotowywanych przez pana ministra Rostowskiego i pana Szczurka, to tam uzbierałby się deficyt na blisko 300 mld złotych. Widać, jaka to była gospodarność – zwrócił uwagę poseł Janusz Szewczak.

Sejm ma się dziś zająć także projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2016 r.

W ustawie okołobudżetowej przewidziano środki na m.in. na organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i szczytu NATO w Warszawie.

RIRM

drukuj