fot. PAP/Radek Pietruszka

W Sejmie powstała podkomisja ds. sądów pokoju

W Sejmie powstała podkomisja ds. sądów pokoju, na czele której stanął poseł Kazimierz Smoliński z Prawa i Sprawiedliwości. Nadzwyczajną podkomisję powołano w trakcie posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Zadaniem sejmowej podkomisji ds. sądów pokoju będzie rozpatrzenie pięciu projektów ustaw dotyczących wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. Dwa z nich wprowadził prezydent, a trzy to projekty poselskie.

Doradca społeczny prezydenta, Paweł Mucha, wskazał, że powołanie podkomisji to bardzo dobra decyzja.

– Myślę, że formuła prac podkomisji umożliwi merytoryczną dyskusję, przepis po przepisie, ze wskazaniem na to, że jesteśmy otwarci na rozważenie wszelkich uwag, które były zgłaszane czy zapowiadane. To powinna być taka dyskusja, ponieważ to bardzo ważny projekt ustawy. Chciałbym, aby dominowała atmosfera dialogu, jeśli chodzi o pracę nad projektami, bo jest to bardzo ważna i ważka sfera, gdy jest mowa o dwóch głównych bolączkach polskiego wymiaru sprawiedliwości: przewlekłości postępowań sądowych i kwestii odbudowania zaufania do wymiaru sprawiedliwości. Inicjatywa prezydenta jest taka, aby podjąć te wyzwania. Jesteśmy gotowi do prac w podkomisji i merytorycznej debaty – powiedział Paweł Mucha.

Projekt prezydencki to m.in. efekt rozmów lidera Kukiz’15, Pawła Kukiza, z prezydentem Andrzejem Dudą. Przewiduje on, że sąd pokoju ma działać przy miejscowym sądzie rejonowym. Sądy pokoju zajmowałyby się rozstrzyganiem spraw o wykroczenia, niektórymi sprawami cywilnymi, ale też orzekaniem w części spraw dotyczących występków z Kodeksu karnego jak np. jazda po pijanemu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl