fot. twitter.com

Trwa zbiórka podpisów pod inicjatywą „Zatrzymaj aborcję”

Prawie 10 tys. wolontariuszy zbiera podpisy pod nową inicjatywą obywatelską „Zatrzymaj aborcję”. Marszałek Sejmu przyjął zawiadomienie o utworzeniu komitetu inicjatywy ustawodawczej, która wykreśla z polskiego prawa możliwość zabijania dzieci chorych i niepełnosprawnych. Aby Sejm mógł rozpocząć nad nim pracę, komitet musi zebrać co najmniej 100 tys. podpisów.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zatwierdził wniosek o rejestrację komitetu „Zatrzymaj aborcję”. To otwiera drogę do zbierania podpisów pod projektem ustawy.

– Marszałek Sejmu przyjął do wiadomości rejestrację tego komitetu. To oznacza, że zakończona została procedura formalno-prawna. Ten wniosek spełnia wszystkie kryteria – informuje Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.

W projekcie inicjatywy ustawodawczej znajduje się zapis eliminujący z obecnie obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny i ochronie płodu ludzkiego tzw. przesłankę eugeniczną. Jest to jedna z trzech przesłanek obecnie pozwalających na zabicie dziecka.

– Najwięcej tzw. aborcji dokonuje się z powodu podejrzenia, nawet nie potwierdzenia, ale podejrzenia wady genetycznej, bądź choroby u dziecka – zaznacza Kaja Godek, z Fundacji Życie i Rodzina.

Z rządowych danych wynika, że w 2015 roku wykonano łącznie 1044 aborcje. W roku ubiegłym było ich już 1098. Aż 1042 dzieci zabito właśnie z powołaniem się na przesłankę eugeniczną.

Ta sprawa nie może czekać – mówi Kaja Godek i zachęca do składania podpisów pod projektem.

– Na terenie całej Polski działa już 42 koordynatorów, do których można się zgłaszać. Podpisy zbieramy również na zatrzymajaborcje.pl. http://zatrzymajaborcje.pl/  Informacje o zbiórce są dostępne na stronach organizatorów, czyli Fundacji Życie i Rodzina oraz CitizenGo Polska – tłumaczy pełnomocnik komitetu inicjatywy „Zatrzymaj aborcję”.

Z projektem zapoznali się polscy księża biskupi, którzy popierają zbiórkę podpisów.  Za projektem są też organizacje obrońców życia z niemal 20 krajów.

Aby jednak nad projektem rozpoczął pracę Sejm, musi się pod nim podpisać co najmniej 100 tys. osób.

Organizacje obrońców życia oczekują poparcia projektu przez polski rząd. Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, dyrektor CitizenGo ma nadzieję, że tak się stanie.

– Oczekujemy poparcia dla tego postulatu. Przegłosowania tego projektu przez Sejm i Senat i podpisu pana prezydenta. Żyjemy w Polsce, którą stać już na to, aby uczynić taką zmianę dla dobra dzieci, rodzin, matek – podkreśla Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Oczekuje tego także Antoni Zięba, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

– Ufam, że ten projekt poprą wszyscy parlamentarzyści PiS-u. Ufam także, że większość parlamentarzystów Kukiz’15 też opowie się za prawem do życia, a także parlamentarzyści z PSL-u.  I nie wątpię, że w PO znajdzie się przynajmniej kilku, czy kilkunastu parlamentarzystów, którzy powiedzą jasno życiu „tak” – wskazuje Antoni Zięba.

 Projekt „Zatrzymaj aborcję” jest już kolejną próbą obywateli zmierzająca do zwiększenia ochrony życia dzieci poczętych. Dotychczasowe projekty były odrzucane przez posłów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj