[TYLKO U NAS] P. Czarnek: Powodem kryzysu UE jest napędzanie konsumpcjonizmu

Unia Europejska odwróciła się od wartości chrześcijańskich, na których została zbudowana, a tych, którzy je bronią – oskarża o zdradę – akcentował dr hab. Przemysław Czarnek, prawnik i wojewoda lubelski, podczas „Rozmów niedokończonych” w TV Trwam. Gość audycji wskazał, że powodem kryzysu UE jest przede wszystkim konsumpcjonizm. Z kolei dr hab. Robert Ptaszek, filozof kultury i religii, podkreślił, iż wizje unijnej instytucji są utopizmem.

Zaproszeni eksperci zgadzili się co do tego, że w Unii Europejskiej panuje kryzys. UE została zbudowana na chrześcijańskim systemie wartości, a niektórzy ojcowie założyciele są kandydatami na ołtarze. Dzisiejsza unijna instytucja odcięła się od swoich korzeni.

– Dzisiaj Polska – wyspa w UE, która jest cały czas przy systemie wartości chrześcijańskich i na nim buduje swoją przyszłość – jest oskarżana o zdradę wartości europejskich. To pokazuje skalę kryzysu [UE -red.]. Unia Europejska odwróciła się od wartości, na których została zbudowana, a tych, którzy bronią tych wartości – oskarża o zdradę – zaznaczył  dr hab.  Przemysław Czarnek.

Dr hab. Robert Ptaszek dodał, że idee chrześcijańskie a idee Unii Europejskiej to obecnie zupełnie dwie inne sprawy.

– Idee UE nie są chrześcijańskie, ale są tym ideom przeciwne. Jeżeli ktoś próbuje występować przeciwko wartościom chrześcijańskim i głosić zupełnie inny obraz świata oraz wizję rzeczywistości (jest to wizja liberalna, lewicowa) – to taka Unia jest zupełnie inna [od pierwotnej UE- red.]. W Traktacie amsterdamskim jest zapisane, że ideologią, która ma funkcjonować w Unii Europejskiej jest gender mainstreaming – to nie jest chrześcijańskie, ale antychrześcijańskie – zwrócił uwagę filozof kultury i religii.

Wojewoda lubelski wskazał, że efektem kryzysu UE jest dechrystianizacja Europy.

– Oczywiście, nie nastąpiła ona w całości (…). Są chrześcijanie w Europie, ale jest ich coraz mniej, a ci, którzy są, mają coraz większą trudność przyznawania się do tego, że są chrześcijanami. W modzie jest krytyka wszystkiego, co chrześcijańskie, podczas gdy krytyka tego, co islamskie nie jest w modzie, a wręcz bywa karana – mówił.

Prawnik podkreślił również, iż przyczyną tego kryzysu jest konsumpcjonizm.

– Dzisiaj priorytetem przywódców UE jest napędzanie konsumpcjonizmu, ponieważ są grupy interesu, które stoją za nimi i mają pożytek z tego, że człowiek coraz więcej konsumuje. Przyczyną kryzysu jest ideologia konsumpcjonizmu. To wolność, która jest wolnością wyłącznie w aspekcie negatywnym – jesteś wolny od wszystkiego: tradycji, kultury, religii, jakichkolwiek nakazów, w tym od odpowiedzialności – zaznaczył dr hab.  Przemysław Czarnek.

Dr hab. Robert Ptaszek wskazał także, iż współczesną ideologię stosowaną przez unijną instytucję można porównać do utopizmu.

– Utopizm, jest wtedy, gdy ktoś twierdzi, że nie tylko jego wizja świata jest lepsza, ale jest przekonany, że ma prawo narzucać tę wizję świata innym, nawet siłą (…). Decyzje dotyczące poszczególnych państw, które podejmuje UE, to są prawne decyzje narzucane z góry krajom członkowskim – akcentował gość TV Trwam.

RIRM

drukuj