fot. pixabay.com

Finlandia chce, aby kraje UE mogły unieważniać wizy Rosjan; pyta KE o objęcie wiz sankcjami

Finlandia skierowała do Komisji Europejskiej wniosek o wydanie ogólnounijnego zalecenia, skierowanego do wszystkich krajów Unii Europejskiej, o cofnięcie lub unieważnienie turystycznych wiz Strefy Schengen, przyznanych obywatelom Rosji, a także w związku z nakładanym zakazem wjazdu – poinformował we wtorek fiński resort spraw zagranicznych.

Finlandia dąży do uregulowania kwestii wiz dla obywateli Rosji „na poziomie UE”, a nie w ramach porządków poszczególnych krajów – podkreślono w komunikacie MSZ.

Jeśli na granicy – argumentuje MSZ – obywatel Rosji zostałby zawrócony, z uwagi na cofnięcie lub unieważnienie wizy, bądź ze względu na nałożony zakaz wjazdu do kraju zarejestrowany w systemie Schengen (SIS), to inne kraje członkowskie mogłyby uniemożliwić tej osobie wjazd przez własną granicę. W ten sposób taka osoba nie miałaby możliwości przedostania się do strefy Schengen drogą lądową lub powietrzną przez granicę innego państwa – podkreślono.

Od poniedziałku Finlandia (po tym, gdy kraje bałtyckie i Polska wprowadziły praktyczny zakaz wjazdu dla obywateli Rosji), jest jedynym krajem UE sąsiadującym z Rosją, przez który rosyjscy obywatele mogą wjechać do strefy Schengen.

Apelując o przyjęcie jednej wspólnej polityki i działań w sprawie wiz dla Rosjan, fińskie władze chcą uniemożliwić tranzyt obywatelom Rosji przez terytorium Finlandii, dalej do innych krajów Europy.

Finlandia nie przystąpiła do porozumienia Litwy, Łotwy, Estonii i Polski, z uwagi – jak wyjaśniali wysocy urzędnicy MSZ – na przeszkody prawne, tak na poziomie unijnym, jak i krajowym, tłumacząc, że w świetle obecnych przepisów nie można – „na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej” – objąć zakazem wjazdu do UE obywateli jednego państwa.

Fińskie władze od września ograniczyły zaś znacząco liczbę wiz przyznawanych Rosjanom. Obecnie rozpatrują co najwyżej do ok. 500 wniosków wizowych dziennie (turystycznych co najwyżej 100). Więcej czasu poświęcają na wizy rodzinne, pracownicze czy studenckie. W okresie letnim, kiedy zniesiono ograniczenia w ruchu transgranicznym między Finlandią a Rosją, przyjmowanych było po ok. 1000 wniosków wizowych dzienne.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl