fot. Nasz Dziennik

W UE wchodzi w życie system weryfikacji autentyczności leków

Od dziś w całej Unii Europejskiej wchodzi system weryfikacji autentyczności leków. W Polsce nowe regulacje obejmą 15 tysięcy aptek i 24 tysiące farmaceutów.

Zgodnie z unijną dyrektywą każdy farmaceuta, zanim wyda jakikolwiek lek, musi zweryfikować jego autentyczność. Przepisy mają być wdrażane sukcesywnie. Dotyczą produktów leczniczych, które będą wydawane na receptę i tych, które zostaną wprowadzone do obrotu przez producentów od dziś.

– W tej chwili wszystkie leki, które są w aptekach, tak naprawdę jeszcze nie wymagają przejścia przez ten system weryfikacyjny – zaznacza minister zdrowia Łukasz Szumowski.  

Leki te zostały dopuszczone do obrotu wcześniej, czyli przed 9 lutego. Unijna dyrektywa ma chronić leki przed podrabianiem. Pomóc ma w tym zamieszczanie przez producentów na opakowaniach dwuwymiarowych kodów oraz elementu uniemożliwiającego naruszenie opakowania.

– Farmaceuta będzie dokonywał odczytania tego identyfikatora czytnikiem, wysyłał tenże identyfikator do centralnego systemu, tam system zweryfikuje, czy ten numer faktycznie przez producenta został umieszczony w takiej bazie danych i następnie zwrotna informacja będzie farmaceucie mówiła, czy ten lek bezpiecznie można pacjentowi wydać – tłumaczy Tomasz Barszcz, prezes Lubelskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

Wdrożenie systemu powierzono w Polsce Fundacji KOWAL, czyli Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków.

– Podmiotem, który bezpośrednio zarządza tym systemem jest fundacja KOWAL, zgodnie z dyrektywami i prawem Unii Europejskiej. Natomiast Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał też oświadczenie, który nadzoruje też ten proces – wskazuje minister Łukasz Szumowski.

Według zapewnień ministra zdrowia, nowe regulacje w żaden sposób nie odbiją się na pacjentach.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl