fot. PAP/EPA

Rada UE przyjęła mandat dla KE do rozmów z USA w sprawie wymiany elektronicznych materiałów dowodowych

Rada Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości przyjęła m.in. mandat dla Komisji Europejskiej do rozmów z USA w sprawie wymiany elektronicznych materiałów dowodowych. Ponadto unijni ministrowie odpowiedzialni za kwestie sprawiedliwości uzgodnili stanowisko w sprawie zobowiązania firm internetowych do ustanawiania przedstawicieli prawnych, mających ułatwiać dostęp do elektronicznego materiału dowodowego.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który reprezentował Polskę, wskazał, że wprowadzenie w życie tych przepisów, a także zawarcie umowy ze USA przyniosłoby postęp w wielu postępowaniach karnych w Polsce.

W tej chwili sytuacja wygląda tak, że jeżeli chcemy pozyskać dodatkowe dowody z innych państw, które często pochodzą np. z mediów społecznościowych, to w każdym państwie jest inny system prawny. Jest to na tyle skomplikowane i trwa na tyle długo, że w praktyce uniemożliwia to wiele postępowań i skuteczność polskiej prokuratury. Dzisiaj rozmawialiśmy właśnie o tym, aby zharmonizować systemy w tym zakresie. Polskie stanowisko było takie, ażeby zharmonizować ten systemu i dążyć do tego, żeby one były takie same, żeby każdy większy operator, ale i każde państwo miało wyznaczone osoby, które będą odpowiedzialne za to, by w sposób szybki i efektywny przekazywać te dane, ażeby postępowania karne w Polsce mogły się toczyć naprawdę szybko – zaznaczył Patryk Jaki.

Innym z tematów Rady była kwestia prokuratury europejskiej. Wiceszef resortu sprawiedliwości powtórzył stanowisko wyrażane przez przedstawicieli władz w Warszawie, że Polska nie przystępuje do tej współpracy. Polskie władze wskazują, że państwa narodowe powinny zachować szereg swoich kompetencji.

RIRM

drukuj