Dokumenty polskich władz emigracyjnych z USA trafiły do Archiwum Akt Nowych

Do Archiwum Akt Nowych trafiły dokumenty polskich władz emigracyjnych ze Stanów Zjednoczonych. Wśród nich znajdują się materiały o działalności Rady Narodowej Rzeczypospolitej, w tym protokoły, sprawozdania, komunikaty i listy, np. gen. Władysława Andersa.

Rada Narodowej Rzeczypospolitej pełniła funkcję organu doradczego prezydenta i rządu na uchodźstwie.

Przekazane przez wiceszefa kolegium IPN dr hab. Sławomira Cenckiewicza dokumenty relacjonują kulisy zjednoczenia stronnictw niepodległościowych na emigracji.

– Są to dokumenty, które ukazują wielki wysiłek niepodległościowy polskiego uchodźctwa, i Polonii Amerykańskiej, pracy na rzecz uwolnienia Polski spod okupacji sowieckiej i nacisku na administrację amerykańską, żeby odeszła od ducha Jałty. Jest to również korespondencja między tzw. polskim Londynem, władzami RP na uchodźctwie, a członkami Rady Narodowej, ale także memoriały, odezwy polityczne w języku polskim, czy angielskim – powiedział dr hab. Sławomir Cenckiewicz.

Ważnymi materiałami są też m.in. dokument zawierający zasady porozumienia Rady Narodowej oraz Rady Politycznej sporządzony przez gen. Kazimierza Sosnkowskiego i korespondencja przewodniczącego Rady Narodowej w USA mjr. Stanisława Gierata z gen. Kazimierzem Sosnkowskim.

Cała dokumentacja liczy ponad 1000 stron.

RIRM/ TV Trwam News

drukuj