Sekretarz generalny NATO z wizytą w Polsce

Do Polski przybył Sekretarz Generalny NATO Aders Fogh Rasmussen. Podczas dwudniowej wizyty spotka się z prezydentem, premierem oraz szefami resortów obrony i spraw zagranicznych. Głównym tematem rozmów będzie kryzys Ukraińskich oraz przyszłość sojuszu północnoatlantyckiego.

Wizyta sekretarze generalnego NATO w Polsce jest ściśle związana z kryzysem na Ukrainie. Sojusz Północnoatlantycki zdał sobie sprawę, że Rosja tak łatwo nie zrezygnuje ze swoich stref wpływu. Moskwa w odróżnieniu od zachodu coraz więcej środków inwestuje w wojsko. W związku z tym Sojusz Północnoatlantycki musi dokonać głębokiej reformy swojej strategii, a także zwiększyć ochronę państw członkowskich, szczególnie tych położonych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Szef NATO spotka się w Polsce z prezydentem, premierem oraz ministrami obrony i spraw zagranicznych. Rozmowy będą dotyczyć pogarszającej się sytuacji na wschodzie Ukrainy, a także planowanego na wrzesień szczytu NATO w Walii. Rammusen chce przekonać państwa sojuszu, szczególnie w Europie, aby więcej środków przeznaczały na obronność. Poruszony zostanie również temat przyszłości Afganistanu po wycofaniu wojsk zachodnich. Polska musi bardzo mocno podkreślać swoją obecność w NATO – wskazuje dr Hubert Sommer z U. Rzeszowskiego.

Z koeli naczelny dowódca sił NATO w Europie, gen. Philip Breedlove oświadczył, że w obliczu narastającego napięcia między Rosją i Ukrainą sojusz musi poważnie rozważyć stałą obecność swoich sił w państwach Europy Wschodniej. Wszelkie decyzje w tej sprawie zapadną jednak dopiero na szczycie sojuszu we wrześniu.

 

TV Trwam News

drukuj