fot. twitter.com/NordStream2

Co z sankcjami na budowę Nord Stream 2?

Amerykańska Komisja Izby Reprezentantów przyjęła poprawkę, która uchyla zniesienie sankcji na Nord Stream 2.

Poprawkę unieważniającą zwolnienie Nord Stream 2 z sankcji jednogłośnie przyjęła komisja ds. środków budżetowych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

„Nord Stream 2 to polityczna broń, podważająca bezpieczeństwo energetyczne Europy i dotykająca kilku wschodnioeuropejskich, nordyckich i bałtyckich krajów” – wskazała Marcy Kaptur, deputowana Demokratów.

Poprawka ma na celu unieważnienie decyzji Departamentu Stanu o odstąpieniu od nałożenia uchwalonych przez Kongres sankcji na Nord Stream 2.

„Te sankcje nie były opcjonalne i to, że Departament Stanu w ten sposób użył wyjątku mówiącego o interesie bezpieczeństwa narodowego, było nieczystym zagraniem” – mówiła osoba zaangażowana w prace nad poprawką.

Szanse, że ruch ten coś zmieni, są niewielkie. Mimo szerokiego poparcia obydwu partii w Kongresie, przed projektem jest długa droga. Najpierw musi zostać przegłosowany przez obie izby Kongresu. Później jeszcze podpisany przez amerykańskiego prezydenta Joe Bidena, który odstąpił od sankcji ze względu na chęć uniknięcia nieporozumień z Niemcami. Trwają też rozmowy między Waszyngtonem i Berlinem dotyczące tego, jak Niemcy mogłyby ograniczyć negatywne skutki.

– Naszym celem pozostaje zapewnienie, by Rosja nie mogła wykorzystać energii jako narzędzia przymusu, jako broni przeciwko Ukrainie lub komukolwiek innemu w Europie. Doceniam pracę, którą wykonujemy z Niemcami, aby podążać w tym kierunku – powiedział Antony Blinken, szef amerykańskiej dyplomacji.

– Chcemy akceptowalnego rozwiązania dla obu stron Nord Stream 2 – dodał Heiko Maas, szef niemieckiego MSZ.

Zawarcie porozumienia – być może jeszcze w lipcu – otworzy drogę do rozpoczęcia działalności Nord Stream 2. Budowie gazociągu sprzeciwiają się m.in.: Polska, Ukraina i państwa bałtyckie. Stanowi on poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego państw Europy Środkowowschodniej.

 

TV Trwam News

drukuj