fot. PAP/Tomasz Gzell

Zastępca sekretarza stanu USA o Baltic Pipe: Opowiadamy się za tą alternatywą

Z całą pewnością opowiadamy się za tą alternatywą dla Polski – oświadczył w środę w Warszawie zastępca sekretarza stanu USA John Sullivan, odnosząc się do realizowanego z udziałem naszego kraju projektu gazociągu Baltic Pipe.

Na środowym spotkaniu z grupą polskich dziennikarzy Sullivan został zapytany przez PAP o możliwe konsekwencje krytycznego stanowiska USA ws. gazociągu Nord Stream 2 i – w tym kontekście – o możliwość udzielenia wsparcia realizowanemu z udziałem Polski projektowi Baltic Pipe.

„Z całą pewnością opowiadamy się za tą alternatywą dla Polski” – odpowiedział dyplomata, dodając, że kwestia ta była jednym z tematów jego rozmów w Warszawie.

Odnosząc się do Nord Stream 2, Sullivan pokreślił z kolei, że sprzeciw prezydenta Donalda Trumpa oraz rządu amerykańskiego wobec tego projektu „nie jest tajemnicą”.

„Jasno przedstawiliśmy nasze stanowisko naszym sojusznikom z NATO i partnerom europejskim. Uważamy, że to bardzo zły pomysł zarówno ze względów związanych z bezpieczeństwem, jak i dywersyfikacją energii” – mówił dyplomata.

Zastępca sekretarza stanu zaznaczył jednocześnie, że – choć na dalsze kroki Waszyngtonu w tej sprawie trzeba będzie jeszcze poczekać – europejscy partnerzy USA „mają świadomość tego, jakie narzędzia są w dyspozycji Stanów Zjednoczonych, które mogłyby zostać wykorzystane, by przeciwstawić się gazociągowi” Nord Stream 2.

„Nie jestem dziś gotowy ogłaszać w tej kwestii czegokolwiek w imieniu rządu amerykańskiego; mogę tylko powtórzyć zdecydowane i konsekwentne stanowisko, wskazujące, że Nord Stream 2 to bardzo zły projekt dla Europy” – zastrzegł.

PAP/RIRM

drukuj