fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba o powrocie D. Tuska do polityki krajowej: Donald Tusk będzie ogłaszać samego siebie jako tego, który będzie jednoczył całą opozycję i odsunie PiS od władzy. To wszystko oczywiście z namaszczeniem Angeli Merkel

Dawny spór, jaki istniał między Donaldem Tuskiem a Jarosławem Kaczyńskim dalej będzie rozgrzewał emocje i umysły. Powrót Donalda Tuska coś miesza na gruncie opozycji, bo wydaje się, iż Platforma może odrodzić się w swoim twardym elektoracie, odzyskać parę punktów procentowych, które wziął Szymon Hołownia (…). Donald Tusk będzie ogłaszać samego siebie jako tego, który będzie jednoczył całą opozycję i odsunie PiS od władzy. To wszystko oczywiście z namaszczeniem Angeli Merkel – mówił prof. Mieczysław Ryba, politolog, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Donald Tusk ogłosił dzisiaj swój oficjalny powrót do polityki krajowej [czytaj więcej]. Decyzję polityczną byłego premiera skomentował prof. Mieczysław Ryba.

– Dawny spór, jaki istniał między Donaldem Tuskiem a Jarosławem Kaczyńskim dalej będzie rozgrzewał emocje i umysły. Powrót Donalda Tuska coś miesza na gruncie opozycji, bo wydaje się, iż Platforma może odrodzić się w swoim twardym elektoracie, odzyskać parę punktów procentowych, które wziął Szymon Hołownia. W jakimś sensie będzie musiała się bronić Lewica, bo wiadomym jest, że Donald Tusk będzie ogłaszać samego siebie jako tego, który będzie jednoczył całą opozycję i odsunie PiS od władzy. To wszystko oczywiście z namaszczeniem Angeli Merkel – mówił gość Radia Maryja.

Politolog podkreślił, że powrót Donalda Tuska do polityki krajowej nie odbije się na zmniejszonym poparciu dla Prawa i Sprawiedliwości, bo partie różnią się od siebie elektoratem.

– Samo to, że Platforma trochę się odbije, nie jest problemem, bo to nie jest jeden elektorat. Donald Tusk nic nie powinien zyskać, jeśli mówimy o elektoracie centrowym, prawicowym, bo kojarzy się ze swoimi 7 latami rządów, katastrofą smoleńską. Jeśli PiS będzie chciał określić Donalda Tuska jako przedstawiciela Berlina w Polsce, to ma wszystkie argumenty do tego, żeby to wykazać – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

– Donald Tusk kojarzony jest jako ten, który był narzędziem obcej polityki w Polsce. Dla części lewicowo-liberalnej jest to atut, bo część społeczeństwa myśli o tym, żeby poddać się Niemcom, „bo będziemy żyć w spokoju i dobrobycie”. O wiele większym zagrożeniem dla PiS-u jest Szymon Hołownia, bo jest świeży i w kontekście sprawowania władzy trudno mu coś zarzucić (…). Platforma z Donaldem Tuskiem jest odgrzanym kotletem i powrotem do tej samej rzeki. To nie jest dobry ruch – dodał.

Wczoraj doszło do podpisania wspólnej deklaracji ideowej przez liderów europejskich partii centro-prawicowych [czytaj więcej]. Jednym z sygnatariuszy deklaracji jest partia Prawo i Sprawiedliwość, która dzisiaj ma swój Kongres. Do sytuacji odniósł się prof. Mieczysław Ryba.

– Istotne było to, co działo się wczoraj. Mówię o podpisaniu konserwatywnej deklaracji wraz z innymi partiami krajów europejskich, które widzą zagrożenie w obecnej rewolucji w Europie, która dotyczy genderyzmu i marginalizacji narodów i państw narodowych. Wydaje się, iż jest to manifest ideowy, który chce uczynić PiS. Wychodzi na to, że partia Jarosława Kaczyńskiego zrezygnowała z dziwnych projektów jak np. „Piątka dla zwierząt”, jednoznacznie opowiadając się ideowo, wiedząc, iż jest to jeden z elementów, poprzez które Europa będzie na nas naciskać – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Politolog odniósł się także do wad partii rządzącej, które uwypukliły się przez ostatnie lata.

– Elektorat PiS-u jest nieco zdemotywowany, bo pojawiły się elementy nepotyzmu, a długość rządzenia powoduje zmęczenie materiału. Proszę pamiętać, że jak Koalicja Europejska szła do wyborów pod tęczową flagą, to frekwencja w eurowyborach była najwyższa w historii, bo było, o co walczyć. Donald  Tusk walczący pod niemieckim sztandarem – częściowo także tęczowym – będzie mobilizować prawicowy elektorat, ażeby powstrzymał jego przyjście – podsumował prof. Mieczysław Ryba.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem prof. Mieczysława Ryby można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj