fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Wielkopolskie: Policyjny dron nad A2 wykrywał ciężarówki łamiące zakaz wyprzedzania

Blisko 20 kierowców ciężarówek zostało ukaranych mandatami za łamanie zakazu wyprzedzania na autostradzie A2 niedaleko Konina (Wielkopolskie). Do ujawnienia wykroczeń na trasie policjanci użyli drona. Były to pierwsze tego typu działania w regionie.

Oficer prasowy policji w Koninie mł. asp. Sebastian Wiśniewski powiedział w sobotę PAP, że akcję przeprowadzano 18 czerwca. Funkcjonariusze wybrali do kontroli fragment A2 na wysokości węzła Sługocin.

„Dostawaliśmy zgłoszenia, że właśnie na tym odcinku bardzo często kierowcy tirów nie stosują się do znaku B-26 dotyczącego zakazu wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe” – powiedział.

„Każde wykroczenie popełniane przez kierowców rejestrowane było za pomocą kamery umieszczonej na dronie. Operatorzy, którzy obsługiwali bezzałogowy statek powietrzny, przekazywali odpowiednią informacje funkcjonariuszom z drogówki, którzy podejmowali interwencję wobec osób łamiących przepisy. Przez dwie godziny policyjny dron zarejestrował blisko 20 wykroczeń, za które kierowcy zostali odpowiednio ukarani” – opisał.

Przyznał, że gdyby nie „ograniczone siły” wykorzystane do czerwcowej akcji policjanci mogliby ukarać większą liczbę popełniających wykroczenia.

Jak dodał, dron jest przypisany do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu.

„Jeśli mamy potrzebę użycia tego drona, to organizujemy wspólne działania z policjantami z KWP” – powiedział. Dodał, że czerwcowa akcja była pierwszą tego typu przeprowadzoną w Wielkopolsce, a funkcjonariusze zamierzają ją powtórzyć.

PAP

drukuj