fot. wikipedia.org

W Wielkopolsce zostanie wybudowanych pięć mostów w ramach programu Mosty Plus

Polski rząd zapowiedział uruchomienie programu Mosty Plus. Już niedługo na polskich rzekach mają powstać dwadzieścia dwie nowe przeprawy. W Wielkopolsce wybudowanych zostanie pięć mostów.

Budowa nowych mostów, ale i modernizacja tych już istniejących – to główne założenie programu Mosty Plus.

Zaproponujemy program budowy 22 mostów. To będą mosty na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie – w wielu miejscach Polski – zapowiedział pod koniec maja bieżącego roku premier Mateusz Morawiecki.

Według Tomasza Ławniczaka, posła Prawa i Sprawiedliwości, zaniedbania w tej kwestii sięgają co najmniej kilkunastu lat.

– Jeśli idzie o drogi lokalne i Polskę lokalną, Polskę powiatowo- gminną, cały szereg przepraw przez rzeki nie był do tej pory uruchomiony. W związku z tym społeczności lokalne żyły obok siebie, a nie ze sobą – zwrócił uwagę polityk.

Dzięki programowi Mosty Plus to ma się zmienić. Nowe przeprawy rzeczne mają łączyć Polskę. W ramach programu w Wielkopolsce wybudowanych zostanie pięć nowych mostów. Powstaną one pomiędzy Koninem i Kołem, gminami Krzymów i Kramsk oraz między Żerkowem i Miłosławem. Przeprawy zostaną wybudowane też w okolicach Brodnicy koło Śremu i między Wronkami a Obornikami.

Zapytaliśmy wiceburmistrza Obornik czy w jego mieście taka inwestycja jest potrzebna.

– Myślę, że ta deklaracja premiera bardzo nas cieszy. Jeżeli ona rzeczywiście napotka na realizację, Oborniki będą bardzo szczęśliwe – podkreślił Piotr Woszczyk, zastępca burmistrza Obornik.

Od wielu lat Oborniki mocno się korkują. I to nie tylko w godzinach szczytu. Miasto położone jest na obu brzegach Warty. Przeprawa przez rzekę jest trudna. Do tego przez Oborniki prowadzi popularna droga nad morze.

– Ten most jest zwykłym mostem jednopasmowym. Poza tym mamy w Obornikach tylko gminną małą przeprawę tzw. mały most, drewnianą konstrukcję, na której mogą przeprawiać się tylko samochody osobowe – wyjaśnił Piotr Woszczyk.

Poseł Tomasz Ławniczak poinformował, że program Mosty Plus zaplanowany do 2025 roku opiewa na kwotę 2,3 mln zł.

80 proc. pieniędzy na budowę mostów wyłoży rząd, resztę dołożą samorządy. To one podejmą także decyzję o konkretnych lokalizacjach mostów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj