[TYLKO U NAS] J. Kowalski: Polskie zwycięstwo w Unii Europejskiej może pokrzyżować szyki całemu projektowi Nord Stream II i gazociągom lądowym

Polskie zwycięstwo w Unii Europejskiej może pokrzyżować szyki całemu projektowi Nord Stream II i gazociągom lądowym – OPAL i EUGAL, który będzie transportował gaz z Nord Stream II do państw Unii Europejskiej. To oznacza, że Polska jest realnym promotorem prawa Unii Europejskiej tak, by było stosowane w Polsce i Niemczech na równych zasadach – mówił Janusz Kowalski, ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Inwestorzy czekają na posiedzenie kartelu OPEC, który – jak zaznaczył Janusz Kowalski – decyduje o cenach ropy naftowej.

– Ceny ropy naftowej uzależnione są od międzynarodowego kartelu OPEC, który decyduje o cenach ropy naftowej, a one jednak wpływają wprost na ceny paliw na polskich stacjach benzynowych – powiedział ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego.

We wtorek Sąd Unii Europejskiej orzekł w sporze Polski z Komisją Europejską, że rosyjski Gazprom musi ograniczyć dostawy gazu do Niemiec z wykorzystaniem gazociągu OPAL [czytaj więcej].

– To, co dzisiaj jest najistotniejsze z perspektywy polskiego rynku i wywołuje złość Rosji – jeżeli chodzi o ropę naftową, która jest głównym dochodem Kremla – to jest zwycięstwo Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej w Sądzie Unii Europejskiej, a więc podważenie prawa do wyłącznego korzystania z lądowej odnogi gazociągu Nord Stream biegnącej wzdłuż polsko-niemieckiej granicy, tzw. gazociąg OPAL. (…) Pokazujemy, że potrafimy Niemcy i Rosję w Unii Europejskiej pokonać, by takie same zasady były stosowane dla wszystkich państw członkowskich – podkreślał rozmówca Radia Maryja.

Zdaniem Janusza Kowalskiego, zwycięstwo Polski w sporze z Komisją Europejską w sprawie gazociągu OPAL może wpłynąć na projekt Nord Stream II. Ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego zauważył też, że Polska okazuje się być realnym promotorem prawa Unii Europejskiej.

– Polskie zwycięstwo w Unii Europejskiej może pokrzyżować szyki całemu projektowi Nord Stream II i gazociągom lądowym – OPAL i EUGAL, który będzie transportował gaz z Nord Stream II do państw Unii Europejskiej. To oznacza, że Polska jest realnym promotorem prawa Unii Europejskiej tak, by było stosowane w Polsce i Niemczech na równych zasadach. Jeżeli chcemy bić się o własne interesy, to musimy bić się twardo. Nie patrzmy – jak mówi Platforma Obywatelska – na innych, nie ulegajmy presji, tylko bijmy się o swoje interesy, bo potrafimy zwyciężać – powiedział Janusz Kowalski.

Całość rozmowy z Januszem Kowalskim można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl