fot. Piotr Krupa

[TYLKO U NAS] Prof. J. Szyszko wręczył Ojcu Świętemu dokumentację z konferencji poświęconej zrównoważonemu rozwojowi w świetle encykliki „Laudato Si”: To wielkie wyróżnienie dla mnie, ale i dla Polski

To wielkie wyróżnienie dla mnie, ale i dla Polski. Spotkałem się z Ojcem Świętym w ramach delegacji, która reprezentowała komitet redakcyjny książki Zrównoważony rozwój w świetle encykliki „Laudato Si”. Ta książka została wydana jako pokłosie spotkania, które odbyło się w Sejmie – stwierdził były minister środowiska prof. Jan Szyszko w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Prof. Jan Szyszko był jednym z członków delegacji, która wręczyła papieżowi Franciszkowi książkę Zrównoważony rozwój w świetle encykliki „Laudato Si”, która jest efektem konferencji współorganizowanej przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.

– To wielkie wyróżnienie dla mnie, ale i dla Polski. Spotkałem się z Ojcem Świętym w ramach delegacji, która reprezentowała komitet redakcyjny książki Zrównoważony rozwój w świetle encykliki „Laudato Si”. Ta książka została wydana jako pokłosie spotkania, które odbyło się w Sejmie. Polegało ono na międzynarodowym seminarium, gdzie dyskutowaliśmy na temat możliwości realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju, czyli wzrostu gospodarczego powiązanego z racjonalnym wykorzystaniem zasobów przyrodniczych, gdzie podmiotem jest człowiek. W świetle tej encykliki odbyła się debata międzynarodowa w Sejmie, pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy – powiedział prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

Ta książka pokazuje Polskę jako kraj, który jest w czołówce świata pod względem „czynienia sobie ziemi poddanej” – podkreślił gość Radia Maryja.

– Polskie lasy, łowiectwo i szkoła ochrony przyrody są doceniane przez świat jako wzór do naśladowania. Tę książkę wręczyliśmy Ojcu Świętemu. Papież przyjął ją z dużym zainteresowaniem, ale chce również powiedzieć, że mieszkańcy Białowieży chcieli też dać jakiś swój prezent i własnymi rękoma wykonali specjalną skrzyneczkę na książkę, z drewna Puszczy Białowieskiej, z symbolem Puszczy Białowieskiej w formie żubra na tle mapy Polski. Chciałem tu serdecznie mieszkańcom Białowieży podziękować za to, że tak spontanicznie odpowiedzieli na moją prośbę – mówił polityk.

Puszcza Białowieska jest typowym przykładem, w jaki sposób Polacy mogą użytkować zasoby naturalne – zaakcentował gość „Aktualności dnia”.

A równocześnie spotkało się to z pewną krytyką ze strony kół liberalno-lewackich, które starały się pokazać, że Polska jest niszczycielem zasobów przyrodniczych, a jest zupełnie odwrotnie. Puszcza Białowieska to wielkie dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze miejscowej ludności – podsumował prof. Jan Szyszko.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem byłego ministra środowiska prof. Jana Szyszki mogą Państwo odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl