fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Łotwy z wizytą w Polsce

Prezydent Łotwy Egils Levits przebywa z wizytą w Polsce. Wzajemna współpraca, obronność i skład nowej Komisji Europejskiej – to trzy główne tematy, które poruszył podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.

Do Polski przybył z wizytą prezydent Łotwy Egils Levits. W Warszawie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

– Mogę śmiało powiedzieć, że mamy bardzo dobre, serdeczne spotkanie i cieszę się, że ta otwartość ze strony prezydenta na współpracę pokazuje, że będziemy nadal rozwijali przyjaźń polsko-łotewską i dbałość o interesy naszej części Europy – podkreślał Andrzej Duda.

Wspólne interesy będą realizowane m.in. poprzez inicjatywę Trójmorza oraz na płaszczyźnie unijnej. Prezydent Levits podkreślił, że Polska i Łotwa mają zbieżne oczekiwania co do Wieloletnich Ram Finansowych. Prezydent Duda poprosił, by Łotwa poparła polskiego kandydata Janusza Wojciechowskiego na stanowisko unijnego komisarza do spraw rolnictwa.

– Cały czas nasi rolnicy znajdują się w dużo trudniejszej sytuacji niż rolnicy na zachodzie Europy i potrzeba tutaj mądrej polityki rolnej, dobrze realizowanej, ukierunkowanej na to, aby w jak największym stopniu wyrównywać te dysproporcje – tłumaczył Andrzej Duda.

Zdanie prezydenta Dudy podziela Łotwa.

– Uważamy, że polski kandydat na stanowisko komisarza jest bardzo kompetentny w obszarze rolnictwa, zważywszy na jego doświadczenie. Zobowiązałem się przekazać tę informację i prośbę Polski politykom łotewskim, aby niezależnie mogli zainteresować się wsparciem tej kandydatury – powiedział Egils Levits.

Politycy rozmawiali także o dalszej współpracy w ramach NATO.

– Obydwaj skonstatowaliśmy jak bardzo ważne jest to dla bezpieczeństwa naszej części Europy, po to właśnie, aby pokazywać, że jesteśmy razem, że te więzi transatlantyckie i euroatlantyckie są bardzo silne, że ta współpraca trwa, że ona jest aktywna i to bezpieczeństwo w naszej części Europy i świata jest rzeczywiście zagwarantowane – mówił Andrzej Duda.

Współpraca z Amerykanami daje gwarancję bezpieczeństwa – zaznaczył Levits.

– Każdy amerykański żołnierz, który znajduje się w naszym regionie, a patrzę tutaj na region Bałtycki, jak i na Polskę, która stanowi wschodnią flankę NATO, wzmacnia nasze bezpieczeństwo – zauważył prezydent Łotwy.

Po południu prezydent Łotwy spotka się także z marszałkami Sejmu i Senatu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj