fot. PAP/EPA

Łotwa przywróci obowiązkową służbę wojskową

Artis Pabriks, minister obrony Łotwy, zapowiedział przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej w tym kraju. Decyzja ma związek z narastającymi napięciami w stosunkach z Rosją i jej agresją na Ukrainę.

„Obecny system obronny Łotwy wyczerpał swoje możliwości. Równocześnie nie mamy żadnych powodów, aby sądzić, że Rosja zmieni swoje postępowanie” – powiedział min. Artis Pabriks.

Łotwa zrezygnowała z obowiązkowej służby wojskowej po przystąpieniu do NATO. Od 2007 r. armia tego bałtyckiego kraju składa się z żołnierzy zawodowych i ochotników Gwardii Narodowej, którzy okresowo pełnią służbę w piechocie.

Obecnie łotewskie siły zbrojne liczą zaledwie ok. 7,5 tys. żołnierzy w służbie czynnej i członków Gwardii Narodowej wspieranych przez ok. 1,5 tys. żołnierzy NATO.

Według ministra Artisa Pabriksa obowiązek służby wojskowej, który dotyczyć będzie wyłącznie mężczyzn, zostanie przywrócony w 2023 roku. Minister obrony Łotwy ogłosił też projekt budowy bazy wojskowej w pobliżu miasta Jekabpils (południowo wschodnia Łotwa) niedaleko granicy z Rosją. Będzie ona – jak podkreślił – bliżej granicy niż obecna baza Adazi.

Agencja AFP przytacza opinię Gatisa Priede, członka Gwardii Narodowej, który z zadowoleniem przyjął zapowiedź min. Artisa Pabriksa. Dodał, że jego zdaniem decyzja przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej powinna zostać podjęta już w 2014 r. po aneksji Krymu przez Rosję.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl