fot. freepik.com

Argentyna: po 40 latach wyroki więzienia dla byłych oficerów odpowiedzialnych za „loty śmierci”

Po niemal 40 latach od popełnienia przez nich niezliczonych zabójstw na bezbronnych cywilach, sąd federalny w Buenos Aires skazał na kary dożywotniego więzienia czterech byłych wyższych oficerów argentyńskiego lotnictwa w służbie junty wojskowej, która rządziła w Argentynie w latach 1976-1983.

Zostali uznani za wykonawców rozkazów junty, w rezultacie których poddano torturom blisko pięć tysięcy osób. Ogromna większość z nich straciła życie.

Ogłoszone we wtorek uzasadnienie wyroku stwierdza, że jako członkowie dowództwa 601 batalionu lotnictwa wojskowego stacjonującego w tzw. Obozie Majowym, są bezpośrednio odpowiedzialni za tzw. loty śmierci. Tak światowe media nazwały sposób likwidowania członków opozycji na rozkaz junty.

Wyroki wykonywano, po długich przesłuchaniach ofiar, niemal zawsze tak samo. Zarówno mężczyzn, jak kobiety podejrzanych o działalność opozycyjną, a także zwłoki tych, którzy nie przeżyli tortur jakim ich poddawano, ładowano nocami do wojskowych samolotów lub śmigłowców.

Maszyny następnie leciały nad morze. W znacznej odległości od brzegu żywi i martwi byli wyrzucani z pokładu.

Skazani przez sąd federalny byli członkowie sztabu 601 batalionu lotnictwa to dowódca Santiago Omar Riveros, zastępcy dowódcy Luis del Valle Arce i Delsis Angel Malacalza oraz oficer operacyjny Eduardo Maria Lance. Najstarszy z nich ma 98 lat.

Wśród świadków, których wysłuchał sąd podczas procesu trwającego niemal dwa lata, było prawie czterystu wojskowych, którzy pełnili wówczas służbę w Obozie Majowym.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl