fot. PAP/Leszek Szymański

Przejęcie rosyjskiego majątku

Ustawa sankcyjna zostanie znowelizowana. Pozwoli na sprzedaż podmiotów objętych sankcjami. O zmianach mówił we wtorek minister Waldemar Buda.

Video z 08.00 Temat: Przejęcie rosyjskiego majątku

Specjalną listę podmiotów objętych w Polsce sankcjami przygotował resort spraw wewnętrznych i administracji. Nowe prawo uzupełnia dotychczasowe przepisy o nową instytucję. Minister rozwoju Waldemar Buda określił ją jako instytucję tymczasowego zarządu przymusowego.

– Jest to niezwykle ważny przepis, który będzie pozwalał zarządzać przedsiębiorstwem, które zostało objęte sankcjami w celu zmierzania do jego sprzedaży, ale też zabezpieczenia interesów pracowników. Zarządca przymusowy – wskazywany przez ministra właściwego ds. gospodarki – będzie zmierzał do upłynnienia tego majątku, ale też zabezpieczenia interesów pracowniczych – poinformował Waldemar Buda.

W przygotowaniu regulacji resort spraw wewnętrznych współpracował z Ministerstwem Rozwoju i Technologii. Zmiany w przepisach są reakcją na odrzucenie przez opozycję propozycji zmiany w konstytucji.

– Zmiana konstytucji pozwoliłaby na wywłaszczenie bez odszkodowania – wyjaśnił Waldemar Buda.

Propozycja zgłoszona przez rząd zakłada sprzedaż i wywłaszczenie za odszkodowaniem. Pozwoli to kontrolować przedsiębiorstwa objęte sankcjami.

Możliwość przejęcia takiego majątku w pierwszej kolejności mają mieć spółki i organizacje zrzeszające pracowników. Będzie jednak także możliwość sprzedaży przedsiębiorstwa na wolnym rynku i na rzecz Skarbu Państwa. Rząd uzasadnia, że projekt wpisuje się w politykę ograniczenia wszelkich możliwości finansowania przez Rosję wojny na Ukrainie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl