fot. PAP/EPA.

MON szykuje zmiany w dowodzeniu Wojskami Specjalnymi

W ramach dowództwa generalnego ma powstać Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych. Jego elementy – w razie operacyjnego użycia żołnierzy tego rodzaju sił zbrojnych – mają przechodzić w podporządkowanie dowództwa operacyjnego. O zmianach poinformował senatorów wiceszef MON-u Maciej Jankowski.

Według planów nowa struktura ma powstać w Krakowie. Centrum Operacji Specjalnych ma zostać zmniejszone, a większość jego żołnierzy ma przejść do służby w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych. Nowe dowództwo komponentu ma odpowiadać za bieżące dowodzenie Wojskami Specjalnymi.

Okazuje się, że dotychczasowe zmiany okazały się niewystarczające, trzeba je zmodyfikować – mówi senator Wojciech Skurkiewicz, przewodniczący senackiej Komisji Obrony.

– Pan minister Jankowski wskazał, że będzie tworzony dodatkowy komponent, który będzie służył do udziału polskich Wojsk Specjalnych w różnych misjach. Oczywiście, jeżeli będzie taka konieczność. To ma usprawnić funkcjonowanie wojsk i możliwość ich użycia. Wydaje się, że te zmiany, które zostały wprowadzone z początkiem roku 2014 nie do końca spełniły oczekiwania wojsk polskich, ale również wojsk sojuszniczych. Teraz jest potrzebna modyfikacja, zmiana reformy z roku 2014 i dlatego będzie tworzony dodatkowy komponent Wojsk Specjalnych – powiedział senator Wojciech Skurkiewicz.

Obecnie struktura organizacyjna Wojsk Specjalnych obejmuje podmioty podległe dwóm dowództwo: generalnemu i operacyjnemu. W Wojskach Specjalnych służy ok. trzech proc. żołnierzy Wojska Polskiego, które etatowo liczy 100 tys. osób.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj