fot. flickr.com

Kolejny batalion NATO przybędzie do polski jeszcze w tym miesiącu

13 kwietnia w Orzyszu w województwie warmińsko-mazurskim odbędzie się oficjalne powitanie kolejnego batalionu NATO. W wydarzeniu udział wezmą prezydent RP Andrzej Duda, a także m.in. naczelny dowódca sił NATO w Europie gen. Curtis Scaparrotti z USA. Oddziały przybędą do Polski już pod koniec marca.

Na początku kwietnia oddziały zostaną rozmieszczone w garnizonach w Orzyszu i Bemowie Piskim.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej komisji obrony, podkreślił, że kolejny batalion w Polsce świadczy o tym, iż NATO jest solidarne i wywiązuje się ze swoich obowiązków.

– To świadczy (o tym), że nie tylko bezpieczeństwo Polski, naszej ojczyzny, ale bezpieczeństwo całego regionu, całej tej wschodniej granicy NATO zostanie jeszcze wyżej postawione. To również jest dowodem, że Sojusz NATO bardzo poważnie traktuje zagrożenie ze strony Rosji i jest zdeterminowany do przeciwdziałania tym zagrożeniom. Dla nas jest to bardzo ważne – zaznaczył poseł Michał Jach.

Batalionowe grupy bojowe to wzmocnione, samodzielne odziały, które w zależności od państwa liczą od kilkuset do ponad tysiąca żołnierzy. Trzon batalionu w Polsce będą stanowiły siły amerykańskie, wspierane przez pododdziały z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

W styczniu bieżącego roku do Polski przyjechało już 3,5 tys. żołnierzy amerykańskiej pancernej brygadowej grupy bojowej.

RIRM

drukuj